
Fakta
Informationen bygger på offentlig data från Lantmäteriet. ATL ansvarar inte för fel i datan. Stämmer inte uppgifterna här med de uppgifter du har ber vi dig kontakta Lantmäteriet.
Ny ägare till gård i Värmland
Det är Djupviken Ölseruds Gård i Säffle som har fått ny ägare.
Lantbruksfastigheten på adressen Djupviken Ölseruds Gård i Säffle har fått en ny ägare. Det är Siv Lisbet Jonasson, 73 år, som tar över fastigheten efter Janne Hilding Jonasson. Ägarbytet blev klart i september 2020. På gården finns ett hus med en boyta på 329 kvadratmeter, en skog på 196 hektar, 2 hektar betesmarker och 8 hektar åkermark. Dessutom står en ekonomibyggnad på 510 kvadratmeter på fastigheten.
Knappt en kilometer därifrån såldes i vintras en annan gård, på Djupviken Hammarsjö. Priset blev där 10 500 000 kronor, för en 81 hektar stor gård.
Total Areal
Jordbruksmark
Dränering: Tillfredställande dränerad eller självdränerad