
Fakta
Informationen bygger på offentlig data från Lantmäteriet. ATL ansvarar inte för fel i datan. Stämmer inte uppgifterna här med de uppgifter du har ber vi dig kontakta Lantmäteriet.
Ny ägare till gård i Örebro
Det är Grannäs 531 i Åtorp som har fått ny ägare.
Försäljningen av lantbruksfastigheten på adressen Grannäs 531 i Åtorp är nu klar. Ny ägare blir Johan Ingvarsson, 51 år, från Sköllersta som köper fastigheten av Inga-Lisa Margareta Nilsson, Sonja Ulla-Britt Skagersten, Karl-Erik Skagerstens dödsbo, Nils Skagersten och Marie Anne Löfstedt. Gården omfattar ett hus med boyta på 60 kvadratmeter, skogsmarker på 15 hektar, betesmark på 3 hektar och 2 hektar åkermark. Även en ekonomibyggnad på 180 kvadratmeter står på fastigheten. Ägarbytet gjordes i september 2020 och priset blev 4 400 000 kronor.
I höstas såldes en annan gård knappt en kilometer därifrån, på Gisslenäs 820. Gården är 10 hektar stor och priset för den blev 2 800 000 kronor.
Total Areal
Jordbruksmark
Dränering: Tillfredställande dränerad eller självdränerad