En tjänst från ATL - Lantbrukets Affärstidning
Fakta
Informationen bygger på offentlig data från Lantmäteriet. ATL ansvarar inte för fel i datan. Stämmer inte uppgifterna här med de uppgifter du har ber vi dig kontakta Lantmäteriet.
Ny ägare till gård i Jönköping
Ny ägare till fastighet på Hässelås 3 i Svenarum. Fredrik Karl Axel Elg, 41, har tagit över fastigheten på adressen Hässelås 3 i Svenarum från Carl Göran Oskar Elg och Annika Elisabeth Elg. Ägarskiftet i form av en gåva blev klart i november 2025. Av fastighetens totala 183 hektar är skogsmarken störst med sina 142 hektar följt av betesmarker på 16 hektar.
Informationen bygger på offentlig data från Lantmäteriet. ATL ansvarar inte för fel i datan. Stämmer inte uppgifterna här med de uppgifter du har ber vi dig kontakta Lantmäteriet.
Visa hela texten
Total Areal
182ha
TOTAL AREAL
29ha
JORDBRUKSMARK
142ha
SKOGSMARK
12ha
SKOGSIMPEDIMENT
TOTAL AREAL182 hektar
JORDBRUKSMARK29 hektar
SKOGSMARK142 hektar
SKOGSIMPEDIMENT12 hektar
Jordbruksmark
BETESMARK16 hektar
Beskaffenhet: Lägre avkastning och kvalitet, ev skogsmark i framtidenÅKERMARK13 hektar
Beskaffenhet: Normal produktionsförmågaSkog
SKOG142 hektar
Bonitetsklass: DSKOGSIMPEDIMENT12 hektar
Byggnader
EKONOMIBYGGNAD142 kvm
Beskaffenhet: NormalEKONOMIBYGGNAD363 kvm
Typ: Djurstall för mjölkkorBeskaffenhet: Normal
SMÅHUS140 kvm (1940)
SMÅHUSMARK3000 kvm