
Fakta
Informationen bygger på offentlig data från Lantmäteriet. ATL ansvarar inte för fel i datan. Stämmer inte uppgifterna här med de uppgifter du har ber vi dig kontakta Lantmäteriet.
Ny ägare till gård i Halland
Det är Abilds-Ry 109 i Årstad som har fått ny ägare.
Per Andreas Eksell, 40 år, har tagit över fastigheten på adressen Abilds-Ry 109 i Årstad från Per Ingemar Johansson. Ägarskiftet blev klart i april 2023. På gården finns ett hus med boyta på 140 kvadratmeter, en betesmark på 2 hektar, skogsmarker på 39 hektar (samt ett skogligt impediment) och 15 hektar åkermarker. Även tre ekonomibyggnader på totalt 1 316 kvadratmeter står på fastigheten.
De senaste tolv månaderna har det sålts 183 bostäder i postorten Falkenberg. Priset per kvadratmeter är 31 734 kronor.
Priserna på bostäder i Falkenberg kommun har sjunkit med 5,5 procent senaste tre månaderna, enligt Svensk Mäklarstatistik.
För länet har priserna stigit med 3,6 procent under perioden.
Samma siffror för senaste året är 17 procents prissänkning i Falkenberg kommun och 13 procents prissänkning i länet.
Snittpriset på fastighetsförsäljningar är 24 454 kronor per kvadratmeter i Falkenberg kommun, mot 33 249 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.
Här är de fem dyraste fastighetsförsäljningarna i postorten Falkenberg senaste tolv månaderna:
1. Storgatan 55. Pris: 8 250 000 kronor.
2. Tvärvägen 15. Pris: 8 200 000 kronor.
3. Blåmusslevägen 2. Pris: 8 050 000 kronor.
4. Äggstigen 10. Pris: 7 800 000 kronor.
5. Gräshoppsvägen 31. Pris: 7 500 000 kronor.
Total Areal
Jordbruksmark
Dränering: Tillfredställande dränerad eller självdränerad
Skog
Byggnader
Beskaffenhet: Normal
Beskaffenhet: Normal