
Fakta
Informationen bygger på offentlig data från Lantmäteriet. ATL ansvarar inte för fel i datan. Stämmer inte uppgifterna här med de uppgifter du har ber vi dig kontakta Lantmäteriet.
Lantbruksfastighet i Örebro får nya ägare
Lantbruksfastigheten på adressen Aspafallet 322 i Lindesberg har fått nya ägare.
Ingrid Therese Strömberg, Ingela Carolina Andersson, Petra Elisabeth Bergman och Carl Christopher Hanell, ärver fastigheten på Aspafallet 322 i Lindesberg efter Bert Anders Ragnar Anderssons dödsbo. Ägarbytet blev klart i april 2022. Av fastighetens totala 23 hektar är skogsmarken den största delen med sina 19 hektar.
De senaste tolv månaderna har det sålts 63 bostäder i postorten Lindesberg. Priset per kvadratmeter är 18 906 kronor.
Priserna på bostäder i Lindesberg kommun har sjunkit med 11,8 procent senaste tre månaderna, enligt Mäklarstatistik.se.
För länet har priserna sjunkit med 10,7 procent under perioden.
Samma siffror för senaste året är i princip oförändrade priser i Lindesberg kommun och -9 procents prissänkning i länet.
I snitt måste du ut med 13 901 kronor per kvadratmeter i Lindesberg kommun, mot 18 934 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.
Här är de fem dyraste fastighetsförsäljningarna i postorten Lindesberg senaste tolv månaderna:
1. Örebrovägen 4. Pris: 5 000 000 kronor.
2. Strandkullebrinken 6. Pris: 4 500 000 kronor.
3. Klockaregatan 10. Pris: 4 260 000 kronor.
4. Ånäs 174. Pris: 4 200 000 kronor.
5. Grönbo 457. Pris: 3 750 000 kronor.
Total Areal
Jordbruksmark
Otillfredsställande dränerad