
Fakta
Informationen bygger på offentlig data från Lantmäteriet. ATL ansvarar inte för fel i datan. Stämmer inte uppgifterna här med de uppgifter du har ber vi dig kontakta Lantmäteriet.
Klart med fastighetsaffär i Hedekas
Fastighet på adressen Hede-Stuveröd 10 i Hedekas har fått ny ägare.
Eric Fokker, boende på Hede-Stuveröd 10 i Hedekas har tagit över fastigheten på Hede-Stuveröd 10 i Hedekas från Sandra Camilla och Per-Henrik Fyrvik. Ägarbytet blev klart i juli 2022 och köpesumman blev 2 700 000 kronor. Gården innehåller ett hus med boyta på 100 kvadratmeter, åkermarker på 8 hektar, 2 hektar betesmark och skogsmarker på 3 hektar (samt ett skoglig impediment). Även två ekonomibyggnader på totalt 1 002 kvadratmeter står på fastigheten.
De senaste tolv månaderna har det sålts 18 bostäder i postorten Hedekas. Priset per kvadratmeter är 11 745 kronor.
Priserna på bostäder i Munkedal kommun i princip stått stilla senaste tre månaderna, enligt Mäklarstatistik.se.
För länet har priserna sjunkit med 1,2 procent under perioden.
Samma siffror för senaste året är i princip oförändrade priser i Munkedal kommun och 1 procents ökning i länet.
I snitt måste du ut med 19 055 kronor per kvadratmeter i Munkedal kommun, mot 34 313 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.
Här är de fem dyraste fastighetsförsäljningarna i postorten Hedekas senaste tolv månaderna:
1. Krokstad 15. Pris: 2 675 000 kronor.
2. Sörbo 43. Pris: 2 200 000 kronor.
3. Troneröds Gård 11. Pris: 1 925 000 kronor.
4. Krokstads-Önne 12. Pris: 1 500 000 kronor.
5. Almuntorp 20. Pris: 1 500 000 kronor.
Total Areal
Jordbruksmark
Dränering: Tillfredställande dränerad eller självdränerad
Skog
Byggnader
Beskaffenhet: Bättre