
Fakta
Informationen bygger på offentlig data från Lantmäteriet. ATL ansvarar inte för fel i datan. Stämmer inte uppgifterna här med de uppgifter du har ber vi dig kontakta Lantmäteriet.
Klart med ägarskifte för gård i Åseda
Fastighet på adressen Åseda Stenbrohult i Åseda har fått nya ägare.
Jan Torgny Mikael Ivarsson, 49, och Per Anders Ivarsson, 59, är nya ägare till fastigheten på Åseda Stenbrohult i Åseda. Gården omfattar ett hus med en boyta på 98 kvadratmeter, 2 hektar åkermark och 8 hektar skog. Dessutom står en ekonomibyggnad på 90 kvadratmeter på fastigheten. Säljare är Stig Vejne Evald Israelssons dödsbo. Affären blev klar i september 2022 och köpesumman blev 1 400 000 kronor.
De senaste tolv månaderna har det sålts 40 bostäder i postorten Åseda. Priset per kvadratmeter är 8 812 kronor.
Priserna på bostäder i Uppvidinge kommun i princip stått stilla senaste tre månaderna, enligt Mäklarstatistik.se.
För länet har priserna sjunkit med 6,6 procent under perioden.
Samma siffror för senaste året är i princip oförändrade priser i Uppvidinge kommun och -4 procents prissänkning i länet.
I snitt måste du ut med 8 495 kronor per kvadratmeter i Uppvidinge kommun, mot 17 025 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.
Här är de fem dyraste fastighetsförsäljningarna i postorten Åseda senaste tolv månaderna:
1. Björkåkra 2. Pris: 2 800 000 kronor.
2. Skolgatan 8. Pris: 2 300 000 kronor.
3. Olofsgatan 20. Pris: 2 300 000 kronor.
4. Massamåla 2. Pris: 2 200 000 kronor.
5. Trädgårdsgatan 1. Pris: 2 000 000 kronor.
Total Areal
Jordbruksmark
Otillfredsställande dränerad