Fakta
Informationen bygger på offentlig data från Lantmäteriet. ATL ansvarar inte för fel i datan. Stämmer inte uppgifterna här med de uppgifter du har ber vi dig kontakta Lantmäteriet.
Gård i Vesene har fått nya ägare
Nya ägare till fastighet på Lida 5 i Vesene. Försäljningen av lantbruksfastigheten på adressen Lida 5 i Vesene är nu klar. Nya ägare blir Sara Josefin, Alf Kalle, Filip Emanuel och Elias Joel Persson som köper fastigheten av Barbro Elisabeth Babsie Persson. Gården omfattar ett hus med boyta på 117 kvadratmeter, 20 hektar skog, betesmark på 3 hektar och 14 hektar åkermarker. En ekonomibyggnad på 514 kvadratmeter finns också på fastigheten. Ägarbytet gjordes i juni 2025 och priset blev 33 500 000 kronor. För bara några månader sedan såldes ett hus lite mer än kilometer därifrån, på Havrevägen 1. Där såldes ett 58 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 860 000 kronor. De senaste tolv månaderna har det sålts tre hus inom en kilometer från den här fastigheten. Det dyraste var Villavägen 6, som gick för 1 450 000 kronor.
Informationen bygger på offentlig data från Lantmäteriet. ATL ansvarar inte för fel i datan. Stämmer inte uppgifterna här med de uppgifter du har ber vi dig kontakta Lantmäteriet.