Fakta
Informationen bygger på offentlig data från Lantmäteriet. ATL ansvarar inte för fel i datan. Stämmer inte uppgifterna här med de uppgifter du har ber vi dig kontakta Lantmäteriet.
Gård i Västra Götaland får nya ägare från Åkersberga
Fastigheten på Kabbo 6 i Dalskog har bytt ägare.
Nu är det klart att fastigheten på adressen Kabbo 6 i Dalskog får nya ägare. Carolina Sofia Elisabeth Andreasson, 46, och Björn Karl Oscar Andreasson, 41, tar över fastigheten, som gåva av Ronny Karl-Axel Andreasson. Ägarskiftet genomfördes i februari 2024. Gården omfattar ett hus med boyta på 130 kvadratmeter, 1 hektar betesmarker, en skog på 64 hektar (samt ett skogligt impediment) och en åkermark på 17 hektar. En ekonomibyggnad på 197 kvadratmeter finns också på fastigheten.
De senaste tolv månaderna har det sålts 11 bostäder i postorten Dalskog. Priset per kvadratmeter är 17 616 kronor.
Priserna på villor i Melleruds kommun har i princip stått stilla senaste tre månaderna, enligt Svensk Mäklarstatistik.
För länet har priserna sjunkit med 3,4 procent under perioden.
Samma siffror för senaste året är i princip oförändrade priser i Melleruds kommun och 1 procents prissänkning i länet.
Snittpriset på fastighetsförsäljningar är 17 712 kronor per kvadratmeter i Melleruds kommun, mot 30 235 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.
Här är de fem dyraste fastighetsförsäljningarna i postorten Dalskog senaste tolv månaderna:
1. Bäckeforsvägen 11. Pris: 3 750 000 kronor.
2. Skurvåsvägen 28. Pris: 1 400 000 kronor.
3. Bäckeforsvägen 9. Pris: 1 250 000 kronor.
4. Myrevarv Kasen 1. Pris: 1 090 000 kronor.
5. Tegen 9. Pris: 1 075 000 kronor.