
Fakta
Informationen bygger på offentlig data från Lantmäteriet. ATL ansvarar inte för fel i datan. Stämmer inte uppgifterna här med de uppgifter du har ber vi dig kontakta Lantmäteriet.
Gård i Uppsala har fått ny ägare
Det är Österunda Ulvesta Gård 5 i Österunda som har fått ny ägare.
Karl Erik Markus Eriksson, 27, har tagit över fastigheten på adressen Österunda Ulvesta Gård 5 i Österunda från Kent Holger och Malin Margareta Eriksson. Ägarskiftet i form av en gåva blev klart i augusti 2022. Gården omfattar ett hus med en boyta på 76 kvadratmeter, 265 hektar skogsmarker (samt ett skoglig impediment), 7 hektar betesmark och en åkermark på 162 hektar. Dessutom står tre ekonomibyggnader på fastigheten.
De senaste tolv månaderna har det sålts 38 bostäder i postorten Fjärdhundra. Priset per kvadratmeter är 24 404 kronor.
Priserna på bostäder i Enköping kommun har sjunkit med 5,0 procent senaste tre månaderna, enligt Mäklarstatistik.se.
För länet har priserna sjunkit med 2,4 procent under perioden.
Samma siffror för senaste året är 12 procents ökning i Enköping kommun och -1 procents prissänkning i länet.
Snittpriset på fastighetsförsäljningar är 33 087 kronor per kvadratmeter i Enköping kommun, mot 32 651 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.
Här är de fem dyraste fastighetsförsäljningarna i postorten Fjärdhundra senaste tolv månaderna:
1. Torstuna 18. Pris: 9 365 000 kronor.
2. Frösthult Gästre 6. Pris: 7 800 000 kronor.
3. Simtuna-Skensta Gård 1. Pris: 4 250 000 kronor.
4. Altuna-Eneby 1. Pris: 4 050 000 kronor.
5. Torstuna Korsbacken 21. Pris: 3 995 000 kronor.
Total Areal
Jordbruksmark
Otillfredsställande dränerad
Dränering: Tillfredställande dränerad eller självdränerad
Skog
Byggnader
Beskaffenhet: Bättre
Beskaffenhet: Bättre