Fakta
Informationen bygger på offentlig data från Lantmäteriet. ATL ansvarar inte för fel i datan. Stämmer inte uppgifterna här med de uppgifter du har ber vi dig kontakta Lantmäteriet.
Gård i Nora Landsbygd är såld – priset: 4 750 000 kronor
Nya ägare till fastighet på Gammelhyttan 122 i Nora Landsbygd.
Försäljningen av lantbruksfastigheten på adressen Gammelhyttan 122 i Nora Landsbygd är nu klar. Nya ägare blir Frank Ted och Malin Linnéa Actins, 40 och 35 år, sedan tidigare boende på just Gammelhyttan som köper fastigheten av Ulf Håkan Kiel. På gården finns ett hus med boyta på 227 kvadratmeter, 7 hektar skog, 8 hektar betesmark och åkermark på 22 hektar. En ekonomibyggnad på 1 325 kvadratmeter finns också på fastigheten. Ägarbytet gjordes i maj 2024 och priset blev 4 750 000 kronor.
En dryg kilometer därifrån såldes för sex månader sedan ett hus, på Sinderstigen 12. Där såldes ett 149 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 1 295 000 kronor.