
Fakta
Informationen bygger på offentlig data från Lantmäteriet. ATL ansvarar inte för fel i datan. Stämmer inte uppgifterna här med de uppgifter du har ber vi dig kontakta Lantmäteriet.
Gård i Jönköping har fått ny ägare
Fastigheten på Hundåsen 2 i Hjälmseryd har fått ny ägare.
Peter Alvar Daniel Axelsson, 41, har tagit över fastigheten på adressen Hundåsen 2 i Hjälmseryd från Stig Alvar Axelsson. Ägarskiftet i form av en gåva blev klart i juni 2022. Gården innehåller ett hus med en boyta på 100 kvadratmeter, betesmark på 2 hektar, 4 hektar åkermark och skog på 34 hektar (samt ett skoglig impediment). Dessutom står en ekonomibyggnad på 256 kvadratmeter på fastigheten.
De senaste tolv månaderna har det sålts 25 bostäder i postorten Rörvik. Priset per kvadratmeter är 7 075 kronor.
Priserna på bostäder i Sävsjö kommun i princip stått stilla senaste tre månaderna, enligt Mäklarstatistik.se.
För länet har priserna sjunkit med 1,2 procent under perioden.
Samma siffror för senaste året är i princip oförändrade priser i Sävsjö kommun och 0 procents prissänkning i länet.
I snitt måste du ut med 11 334 kronor per kvadratmeter i Sävsjö kommun, mot 22 223 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.
Här är de fem dyraste fastighetsförsäljningarna i postorten Rörvik senaste tolv månaderna:
1. Släthult 6. Pris: 1 050 000 kronor.
2. Allgunnaryd 4. Pris: 1 000 000 kronor.
3. Linnevik 6. Pris: 945 000 kronor.
4. Nygatan 22. Pris: 910 000 kronor.
5. Enegatan 11. Pris: 900 000 kronor.
Total Areal
Jordbruksmark
Dränering: Tillfredställande dränerad eller självdränerad