Fakta
Informationen bygger på offentlig data från Lantmäteriet. ATL ansvarar inte för fel i datan. Stämmer inte uppgifterna här med de uppgifter du har ber vi dig kontakta Lantmäteriet.
Ägarskifte för gård i Tveta – pris: 1 850 000 kronor
Det är Sjöbyn Fjällen i Tveta som har fått ny ägare. Karoly Stefan Kozari, 40 år, boende på Skråbol Gård i Säffle har köpt lantbruksfastigheten på Sjöbyn Fjällen i Tveta av säljaren Thord Alis Stakes dödsbo. Köpesumman blev 1 850 000 kronor och den nya ägaren tog över huset i oktober 2024. Gården omfattar ett hus med boyta på 120 kvadratmeter, en åkermark på 14 hektar och en skog på 10 hektar (samt ett skogsimpediment). En ekonomibyggnad på 393 kvadratmeter finns också på fastigheten. De senaste tolv månaderna har det sålts 130 bostäder i postorten Säffle. Priset per kvadratmeter är 10 647 kronor. Priserna på villor i Säffle kommun har i princip stått stilla senaste tre månaderna, enligt Svensk Mäklarstatistik. Även för länet har priserna stigit med 1,8 procent under perioden. Samma siffror för senaste året är 4 procents ökning i Säffle kommun och 9,6 procents ökning i länet. I snitt måste du ut med 14 306 kronor per kvadratmeter i Säffle kommun, mot 17 314 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet. Här är de fem dyraste fastighetsförsäljningarna i postorten Säffle senaste tolv månaderna: 1. Önaholm Sjötomta. Pris: 6 700 000 kronor. 2. Återslöp Sjöhaget 2. Pris: 4 975 000 kronor. 3. Staviken Stenrösviken. Pris: 4 725 000 kronor. 4. Parkgatan 9. Pris: 3 795 000 kronor. 5. Trädgårdsgatan 15. Pris: 2 895 000 kronor.
Informationen bygger på offentlig data från Lantmäteriet. ATL ansvarar inte för fel i datan. Stämmer inte uppgifterna här med de uppgifter du har ber vi dig kontakta Lantmäteriet.