facebooktwittermail d

Entreprenören får 2,5 miljoner i böter

Hela ansvaret för den stora skogsbranden i Västmanland för sju år sedan är skogsentreprenörens. – Det innebär att firman går i konkurs, säger hans försvarsadvokat Rolf Klintfors.

Totalt förstördes närmare 14 000 hektar skog i den stora skogsbranden i Västmanland 2014. FOTO: MOSTPHOTOS

Högsta domstolen kommer inte att pröva domen i hovrätten. Därmed är det nu klart att tingsrättens bedömningen att skogsmaskinsföraren gjort sig skyldig till allmänfarlig vårdslöshet och därför ska betala 2,5 miljoner kronor i böter för att ha orsakat den stora skogsbranden i Västmanland 2014 står fast.

2019 kom tingsrätten i Västmanland fram till att beställaren, skogsbolaget Stora Enso, friades helt och att skogsentreprenadsföretaget ska ta hela ansvaret. I hovrätten gick man på tingsrättens linje. Nu har målet nått vägs ände i och med att Högsta domstolen inte ser några skäl att pröva domen.

– Han är givetvis besviken för nu är det kört, säger entreprenörens försvarsadvokat Rolf Klintfors, till ATL.

– Vi hade hoppats att Högsta domstolen skulle ta upp målet, men det är så oerhört få mål som kommer dit. Det här kommer att innebära att han går i konkurs. 

LÄS MER HÄR:

Skogsbrandsdomen till hovrätten

Åtal mot entreprenör dröjer

Brottsutredningen av skogsbranden är klar

Allt om skogsbranden i Västmanland (tom augusti 2014)