d
EntreprenadUppdaterad: 16 mars 2020Kommentera

Virus får Transportstyrelsen att ändra regler

Transportstyrelsen ändrar sina regler på grund av coronapandemin, och medger ett tillfälligt undantag från förordningen om kör- och vilotider.

På grund av coronaviruset ändrar Transportstyrelsen sina regler. Arkivbild.
På grund av coronaviruset ändrar Transportstyrelsen sina regler. Arkivbild. FOTO: FREDRIK SANDBERG/TT

"Den pågående covid-19-pandemin utgör en extraordinär omständighet och för att underlätta för transportföretagen har vi beslutat att tillfälligt medge undantag från regelverket under en period av 30 dagar", säger avdelningsdirektör Petra Wermström i ett pressmeddelande.

Bland annat är kravet på dygnsvila reducerat från elva till nio sammanhängande timmar. Även kravet på veckovila ändras från 45 till 24 sammanhängande timmar.

– Det i sin tur innebär att förarna kommer att kunna köra längre under den här perioden än vad man kunnat i vanliga fall. Man utsträcker körtiden för att ge mer flexibilitet, säger Maria Hed, utredare på Transportstyrelsen, till TT.

Publicerad: 16 mars 2020

Vad tycker du om artikeln

Logga in för att reagera på artikeln

Var med i diskussionen

Dela med dig av dina tankar och diskutera med andra läsare.

Kommentarer

Genom att kommentera godkänner du våra communityregler.


Entreprenad