facebooktwittermail d

Han sågar ek till byggbolag och förädlar själv

Äpplaryd

Emil Lindberg driver enmanssågen Ekoträ AB i Lammhult  och sågar mest ek till stora byggbolag. Hälften av volymen förädlar han själv i sitt gårdshyvleri i Äpplaryd. 

Emil Lindberg vid sågen.
Emil Lindberg jobbar ensam i företaget och behöver inte tänka på personal som får stå och vänta medan han sågar stockarna optimalt. FOTO: ANDERS KRISTENSSON

En morgon vaknade Emil Lindberg som 20-åring med idén att bygga ett sågverk. Strax därpå reste han till Östersund för att köpa ett begagnat Kara-sågverk. Ett par äldre herrar i byn fick lära honom grunderna i sågkonsten för Emil Lindberg hade ingen erfarenhet alls sedan tidigare. Snart sjöng sågklingan i hans lilla sågverk i Äpplaryd öster om Lammhult och han var yngst i branschen.