På flera håll i världen har man återupptäckt fördelarna med att bygga i trä, inte minst när det kommer till det fortsatta klimatarbetet.
Tokyos skyline får tillskott av skyskrapa i trä
Japans huvudstad Tokyo är redan nu rätt arkitektoniskt storslagen, samtidigt planeras nu ännu ett landmärke. Världens högsta skyskrapa byggd i trä.

I Japans huvudstad Tokyo är man inte sen med att haka på arkitektoniska trender. Enligt ett beslut som togs av japanska staten 2010 måste konstruktionen av alla mindre myndighetsbyggnader på något sätt innehålla trä.
Världens högsta träbyggnad
Och nu satsar Japan på att bygga ännu ett landmärke: världens högsta träbyggnad - skyskrapan W350, det rapporterar Ny teknik.

70 våningar. 350 meter hög. 8 000 lägenheter, kontor, butiker och ett hotell. 180 000 kubikmeter virke kommer gå åt. Ja, förväntningarna är minst sagt höga inför 2041 då skyskrapan ska stå klar.
Om allt går vägen kommer den att rejält slå Brock Commons Tallwood House i Vancouver som är 53 meter och 18 våningar hög.

LÄS OCKSÅ: Snabbt uppåt för höga hus i trä
LÄS OCKSÅ: 6 miljoner till träbyggande
LÄS OCKSÅ: Många vinner på trähusbyggande