God inhemsk efterfrågan och ökat byggande i Europa gör att det finländska ekonomiforskningsinstitutet PTT tror på en svag prisökning redan i år.
Det kan röra sig om upp till 2 procent på exporterade trävaror.
Nästa år visar prognosen 1-3 procents prisökning. Det beror på att återuppbyggnaden i Japan kommer att ge en efterfrågan som märks tydligare nästa år, enligt PTT.
Även produktionen ökar. PTT tror att de finländska sågverken ökar sin produktion från 9,4 miljoner kubikmeter 2010 till 9,7 miljoner kubikmeter i år och över 10 miljoner nästa år.
Eftersom prognosen visar att de kommersiella avverkningarna i Finland minskar i år, måste importen av rundvirke öka.
Frågan om hur det går i förhandlingarna om Rysslands medlemskap i världshandelsorganisationen WTO gör prognosen för rundvirkesimporten osäker. Tina Andersson
Byggande i Europa och Japan ger skjuts för trä
Priserna på trävaror stiger och produktionen ökar i Finland de närmaste två åren. Importen av rundvirke måste upp, förutspår Pellervo ekonomiforskning, PTT.