facebooktwittermail d

Budstrid drev upp skogspriset

Priset på skogsmark rusade till oväntade höjder när miljardärerna slogs om en skogsfastighet utanför Stockholm.

Skogsbolaget Snäckstavik, med 1 600 hektar skog och åker, såldes nyligen av Stockholms stad. Det värderades till 135 miljoner av två oberoende värderingar, skriver Dagens industri.

Kvarts miljard

Men när några av Sveriges rikaste familjer gav sig in i en budstrid rusade priset i höjden. Familjen Hjelm bjöd till slut över familjen Rausing och fick betala 250 miljoner för fastigheten.

Virkesförrådet i Snäckstavik låg på 181 000 skogskubikmeter. Om man räknar bort byggnader och inägomark blir priset 994 kronor per skogskubikmeter, jämfört med 486 kronor som är för genomsnittspriset i området.

Familjen Hjelm äger företaget STC interfinans som byggt sin förmögenhet på oljehandel. Familjen Rausing har företaget Tetra Pak som grund för sin förmögenhet.