facebooktwittermail d

Bönder slipper traktorböter

En del av de bönder som åkte på parkeringsböter vid den stora demonstrationen i Köpenhamn för en tid sedan slipper betala.

Arrangörerna har lyckats nå en överenskommelse med markägaren Skanska och parkeringsbolaget Europark, rapporterar Landbrugsavisen.

Avtalet innebär att de lantbrukare som ännu inte har betalat in böterna från den 16 mars går fria. Däremot får de som redan har gjort rätt för sig inga pengar tillbaka.

Uppmanat att låta bli


- Vi har uppmanat folk att avvakta med att betala, säger Rasmus Petersen som var en av initiativtagarna bakom jättedemonstrationen.

Massböterna väckte heta känslor eftersom bönderna ansåg att de hade parkerat på en plats vid köpcentret Fisketorvet som polisen hade anvisat. Polisen hävdade dock att bönderna själva fick stå sitt kast.

Bönderna fick ställa sina traktorer eftersom endast 60 av de närmare 500 fordonen hade tillstånd att fortsätta in till Rådhuspladsen. När de efter avslutade protestaktioner kom tillbaka var traktorerna lappade.ATL.nu