facebooktwittermail d

Bojkottar grisslakt till jul

Belgiska bönder planerar att inte skicka grisar till slakt i december, lagom till jul. Aktionen är en protest mot oskäliga villkor. Samtidigt uppmanar de grisuppfödare på andra håll i Europa att göra detsamma.

Det är bondeföreningen ABS som på sin hemsida berättar att grisbönder i Belgien inte ska leverera grisar till slakt under perioden från den 8 december och fram till jul.

"Det här är den sista utvägen, vi har inget mer att förlora", skriver ABS på sin hemsida.

Hårda villkor

Bakgrunden är att de belgiska producenterna påverkas hårt av Rysslands förbud mot import, samtidigt som konkurrensen från Tyskland är extremt tuff.

De hoppas grisbönder på andra håll ska följa deras exempel.

Tuffa åtgärder

"Vi kommer naturligtvis att försöka förlänga åtgärden i hela Europa. Och om slakterierna försöker köpa kött eller fläsk från länder som inte deltar i aktionen, kan de räkna med tuffa åtgärder ", skriver ABS.

I Belgien slaktades nästan sex miljoner svin under det första halvåret 2014 , vilket var en nedgång med 1,5 procent jämfört med samma period förra året.