facebooktwittermail d

Biljättar misstänks ha undanhållit teknik som kunnat sänka utsläppen

Volkswagen, BMW och Mercedes misstänks för att ha haft hemliga möten där de kommit överens om att inte konkurrera med varandra kring system för att minska skadliga utsläpp från diesel- och bensinbilar.

Biltillverkarna kan ha undanhållit teknik för att minska utsläpp hos diesel- och bensinbilar.
Biltillverkarna kan ha undanhållit teknik för att minska utsläpp hos diesel- och bensinbilar. FOTO: ISTOCKPHOTOS

EU-kommissionen utreder nu om det funnits ett kartellsamarbete mellan billtillverkarna om att konkurrera med varandra om viss teknik. Det är Volkswagen Group, BMW och Mercedes-ägaren Daimler som pekas ut av kommissionen.

”Vi undersöker om BMW, Daimler och VW kom överens om att inte konkurrera mot varandra i utvecklingen av viktiga system för att minska skadliga utsläpp från bensin- och dieselbilar. Om vi kan bevisa det kan samarbetet ha nekat konsumenter möjligheten att köpa mindre förorenande bilar trots att tekniken fanns tillgänglig för tillverkarna", säger Margrethe Vestager, EU:s konkurrenskommissionär, i ett pressmeddelande.

LÄS OCKSÅ: Dieselförbud i bilstaden Stuttgart

LÄS OCKSÅ: Nytt avgasfusk - utsläppen överdrevs