d
AnimalieproduktionUppdaterad: 6 december 2024Kommentera

2500 grisar döda i storbrand

Mellerud

En stor ladugård med grisar brinner utanför Mellerud och ungefär hälften av djuren uppges vara döda.

FOTO: LENA KARLSSON

Larmet inkom klockan 03.19 på natten. När räddningstjänsten anlände till platsen slog det lågor genom taket på byggnaden, som är på omkring 3 000 kvadratmeter. Totalt fanns det ungefär 6 000 grisar i byggnaden.

Räddningstjänsten är på plats med 15 enheter och strax innan 07 på torsdagsmorgonen uppgav räddningstjänsten att branden är under kontroll men att halva ladugården har förstörts.

FOTO: LENA KARLSSON

Samtidigt har man också evakuerat alla grisar. Personalen på gården har jobbat hårt med räddningstjänsten för att ta hand om de evakuerade grisarna:

– Det är tusentals djurliv som gått till spillo. Många arbetstillfällen som påverkats och stora värden som gått upp i rök. En stor tragedi för alla inblandade, säger räddningstjänstens Ulrik Olsson till NWT.

– Att få ut alla grisar är inte lätt och sedan ska grisarna tas om hand på utsidan. Det finns många djurtransporter här på plats som grisarna placeras i. Exakt vad som händer därefter vet jag inte. Det är andra som har hand om det arbetet.

TV: Se släckningsarbetet på grisgården

Jägare på plats

När ATL:s reporter anländer till platsen är grisarna evakuerade och jägare är på plats beredda att avliva om man hittar skadade grisar under nedrasade takplåtar som man nu försöker lyfta bort med hjälp av grävmaskin. 

Det ena stallet är helt nedbrunnet, uppger ATL:s reporter, men det kan finnas grisar som fortfarande lever.

Räddningstjänsten kommer att vara på plats under hela dagen. Det finns inga uppgifter om personskador, enligt polisen.

FOTO: LENA KARLSSON
FOTO: LENA KARLSSON