Endast satellit når hit
50 000 abonnenter kommer de närmaste åren att förlora sin fasta telefon. För Arne Larsson i södra Lapplandsfjällen var enda lösningen satellittelefon.
Till Falträsk finns inga vägar och inga elledningar. Om man ska dit får man köra till vägen tar slut, åka fyrhjuling genom skogen, ro över två sjöar och sedan gå fem kilometer eller flyga helikopter.
Sex kilometer bort
I mitten av 1950-talet mildrade dåvarande Televerkets kopparledning isoleringen och skapade trygghet.
– Det kommer jag ihåg. Jag var ju 20 år. Då blev det mycket prat i telefon, säger 76-årige Arne Larsson som växt upp i Falträsk och fortfarande bor där i perioder.
– Man fick då rätt på nyheter utifrån ganska snabbt.
På den gamla fjällkartan fanns, bredvid ortsnamnet Falträsk, till och med ordet "telefon" skrivet. Som en signal till de som rörde sig i fjällvärlden att här kan du nå ut om det behövs.
– Eljest var det ju sex kilometer till närmaste telefon i Slätvik.
Brevväxling
För ett år sedan monterades telefonledningen ned. Det kostar nätägaren Skanova för mycket att underhålla nätet i så glesbefolkade områden.
Dessutom täcker mobiltelefonnäten 99,96 procent av landets befolkning. Men inte Falträsk, som ligger i en dalgång mellan flera fjälltoppar.
– Med det gamla 450-nätet gick det att hitta fläckar som man kunde ringa från, men det finns ju inte längre, säger Arne Larsson.
Innan lösningen med satellittelefonen blev klar var det en del brevväxling med myndigheterna.
Sedan gjordes mätningar för att se om det fanns en vanlig mobiltelefonsignal som gick att förstärka.
Måste ha telefon
När det inte fanns togs beslut om att det skulle installeras en satellittelefon i Falträsk.
Att ringa är lite annorlunda. Bland annat får man börja med att slå tre nollor, följt av landsnumret 46 till Sverige, sedan plocka bort första nollan i riktnumret, men det flyter på bra nu för Arne Larsson.
– Det har funkat bra, säger Arne Larsson.
– Det går inte att vara på ett sådant här ställe utan telefon. Om det händer något måste man kunna ringa, eller om man ska beställa helikopter eller något annat.
Vi uppmanar till livlig debatt på vår sajt. För att hålla en bra nivå på debatten har vi dessa grundregler:
Kommentarer på ATL.nu ska följa svensk lag och god sed.
Håll dig till ämnet.
Visa respekt för övriga debattörer liksom för personer och företeelser som förekommer i artiklarna.
Vi tillåter inga anonyma kommentarer, du måste vara inloggad (läs mer här om hur du loggar in). Underteckna helst inlägg med både för- och efternamn samt gärna bostadsort. Artikelkommentarerna kan komma att publiceras i papperstidningen.
Du får inte utge dig för att vara annan existerande person.
Kommentarerna får inte:
- uppmana till brottslig verksamhet eller annat som strider mot svensk lag.
- innehålla förtal, förolämpningar, grovt språk eller svordomar, hotelser, skvaller, personliga påhopp eller andra trakasserier.
- innehålla våld eller pornografi, hets mot folkgrupp, rasistiska, främlingsfientliga, homofobiska eller sexistiska yttranden eller budskap.
- användas för att sprida datorvirus eller annat som kan skada ATL eller andra.
- innebära intrång i immateriella rättigheter som upphovsrätt eller varumärke.
- innehålla kommersiella budskap och marknadsföring, erbjudanden om pengar eller gåvor.
Vi tillåter inte heller kommentarer om etnisk tillhörighet, kön, sexuell läggning, politisk eller religiös tillhörighet om det inte är relevant. Innehåller kommentaren länkar måste de vara relevanta.
Redaktionen på ATL.nu följer debatten och förbehåller sig rätten att redigera och/eller ta bort olämpliga inlägg. Den som inte respekterar reglerna stängs av. Hittar du ett inlägg som du anser strider mot reglerna kan du påpeka det för redaktionen genom att anmäla inlägget (klicka på "Anmäl" i anslutning till inlägget).
Senaste nytt
-
Dödläge för danskt jordbruk
Lantbruk, 16:33 -
Djurskyddsutredning får mest ros av Jordbruksverket
Lantbruk, 15:33 -
Skånemejerier säljer mer ekomjölk
Lantbruk, 15:25 -
Åtalas för traktorväg över fornminne
Lantbruk, 14:53 -
Högt råvarupris drar ner Rörviks resultat
Skog, 14:52 -
Misstänkta för tjuvjakt släpps fria
Skog, 14:18
Senaste kommentarer
Mest kommenterat
Tyck till
Framtidens olja inom växtriket
Är inte genmodifierade växter något mer naturligt än att pumpa upp olja och förbränna, skriver ATL:s ledarskribent.
Här hittar du årets mässor
Nytt år och nya mässor. Här hittar du vår lista på intressanta mässor framöver!
Appar för gröna näringen
Här har vi samlat appar för både Iphone och Android som vi tror kan vara intressanta, småroliga eller varför inte nyttiga!
Dyr solel går att räkna hem
Nu betalar Telge Energi så bra för solelen att investeringen kan bära sig utan stöd.
Klart för traktorpulling med standardtraktorer
Nu är det klart med officiella tävlingar i traktorpulling för helt vanliga standardtraktorer.
Bromslyft med nya traktorn
När Peter Sjöberg ville ersätta sin Case MX 270 för transportbruk var det flera aspekter som avgjorde valet. Han hittade en maskin med toppmoderna ABS-bromsar.
Litar inte på däcken
Med tre punkteringar på kort tid känner Erland Karlsson att hans traktor inte håller måttet.
Strimsådd sparar diesel
Högre sockerbetsskörd till lägre kostnad – det är Nicklas Göranssons erfarenhet av strimsådd.
Reservdelar billigare på nätet
Tommy Ingelsson och Torbjörn Bengtsson köper reservdelar till tröska och traktor direkt från USA. Näthandeln mer än halverar priset.
Utländsk mobil får bäst täckning
Om de svenska mobilteleoperatörerna öppnade upp sina nät för varandra, skulle täckningen öka markant i glesbygden.
Supertraktor till Sverige
Christian Rudén, den drivande kraften bakom traktorpullingtävlingen i Målilla i Småland, har köpt prostocktraktorn Countdown från Valtra Pulling Team i Finland.
Årets traktor 2012
Se filmklippet på Årets traktor 2012!







