Nya hot mot skogen när tempen stiger
Flera obehagliga arter kan hota den svenska skogen i ett framtida ännu varmare klimat. Bland annat riskerar en svampliknande arthoppare att få fäste.
Internationella forskare träffades nyligen i Uppsala för att diskutera hur det förändrade klimatet skapar nya hot mot skogarna.
Dödar ekar och blåbär
Redan nu orsakar en rad olika svampsjukdomar förluster på mer än en miljard kronor årligen för skogsägarna i Sverige. Och det kan bli än värre om klimatet fortsätter att förändras.
Bland annat är svenska forskare rädda för en svampliknande organism av släktet phytofhtera som har orsakat plötslig ekdöd i Nordamerika, som dödar blåbär i Norge och har som har hoppat över till lärkträd i Storbritannien.
– Det är lite obehagligt. Den har en kapacitet att ändra mönster på ett sätt vi inte har förstått förr, säger Jan Stenlid, professor i skogspatologi vid SLU och verksam vid forskningsprogrammet Future Forests.
– I de simuleringar vi gjort över riskområden i Europa så har vi sett att den organismen kan komma in på svenska västkusten och även sprida sig inåt landet om klimatet tillåter det.
Importeras utifrån
Phytofhtera har redan påträffats i svenska plantskolor, men inte spridit sig vidare. Den ökande globala handeln med växter är tillsammans med klimatförändringarna ett allvarligt hot.
– Handeln med växter har ökat jättemycket och vi köper även fler stora träd med mycket jord omkring. Förr var det mer lokala plantskolor. Nu köps det in från andra länder som Italien och Polen.
Ett varmare klimat kan också göra att en för Sverige ny skottsjukdom på tall, liknande den svåra svampsjukdomen gremmeniella, som nu finns i norra Tyskland, kan sprida sig över Östersjön.
Börjar vakna
Syftet med forskarträffen i Uppsala var bland annat att lägga grunden till en nationell strategi för att möta hotet från invasiva arter.
– Vi har börjat vakna till liv i Sverige och vara medvetna om problemen. Bland annat har Skogsstyrelsen börjat göra mer noggranna inventeringar och uppföljningar. Det är jättebra, säger Jan Stenild.
– En tidig detektion gör att det blir mycket billigare sanering. Och det kan betala hela kostnaden för själva inventeringen.
Vi uppmanar till livlig debatt på vår sajt. För att hålla en bra nivå på debatten har vi dessa grundregler:
Kommentarer på ATL.nu ska följa svensk lag och god sed.
Håll dig till ämnet.
Visa respekt för övriga debattörer liksom för personer och företeelser som förekommer i artiklarna.
Vi tillåter inga anonyma kommentarer, du måste vara inloggad (läs mer här om hur du loggar in). Underteckna helst inlägg med både för- och efternamn samt gärna bostadsort. Artikelkommentarerna kan komma att publiceras i papperstidningen.
Du får inte utge dig för att vara annan existerande person.
Kommentarerna får inte:
- uppmana till brottslig verksamhet eller annat som strider mot svensk lag.
- innehålla förtal, förolämpningar, grovt språk eller svordomar, hotelser, skvaller, personliga påhopp eller andra trakasserier.
- innehålla våld eller pornografi, hets mot folkgrupp, rasistiska, främlingsfientliga, homofobiska eller sexistiska yttranden eller budskap.
- användas för att sprida datorvirus eller annat som kan skada ATL eller andra.
- innebära intrång i immateriella rättigheter som upphovsrätt eller varumärke.
- innehålla kommersiella budskap och marknadsföring, erbjudanden om pengar eller gåvor.
Vi tillåter inte heller kommentarer om etnisk tillhörighet, kön, sexuell läggning, politisk eller religiös tillhörighet om det inte är relevant. Innehåller kommentaren länkar måste de vara relevanta.
Redaktionen på ATL.nu följer debatten och förbehåller sig rätten att redigera och/eller ta bort olämpliga inlägg. Den som inte respekterar reglerna stängs av. Hittar du ett inlägg som du anser strider mot reglerna kan du påpeka det för redaktionen genom att anmäla inlägget (klicka på "Anmäl" i anslutning till inlägget).
Senaste nytt
-
Djurskyddsutredning får mest ros av Jordbruksverket
Lantbruk, 15:33 -
Skånemejerier säljer mer ekomjölk
Lantbruk, 15:25 -
Åtalas för traktorväg över fornminne
Lantbruk, 14:53 -
Högt råvarupris drar ner Rörviks resultat
Skog, 14:52 -
Misstänkta för tjuvjakt släpps fria
Skog, 14:18 -
Facket varslar om krogstrejk
Nyheter från TT, 14:15
Senaste kommentarer
Mest kommenterat
Tyck till
Värdefull miljöersättning hotad
Ekologisk odling har många fördelar och efterfrågan på produkterna växer, men nya regler hotar utvecklingen, skriver ordförande Carl-Erik Ehrenkrona.
Här hittar du årets mässor
Nytt år och nya mässor. Här hittar du vår lista på intressanta mässor framöver!
Tvivel om råvaruefterfrågan
SA:s ekonomi hackar och Wall Street är i chock. Kinas tillväxt hackar också. Allt detta väcker tvivel om efterfrågan på råvaror.
Strejken mot vargen
Eftersöksstrejken sprider sig. Snart kan det inte ske några eftersök med hund efter skadat vilt i Sverige.
Slåss för svensk skog som biomassa
Den svenska skogen riskerar att hamna utanför när EU-byråkrater ska bestämma vad som är biomassa.
Stor vinst med tung last
ETT-projektet höll vad det lovade. Att köra timmer med 30 meter lång lastbil har gett förväntade besparingar och miljövinster.
FSC hotar vindkraften i skogen
Ett nytt förslag från miljöcertifieringen FSC hotar byggandet av vindkraft i skogen.
Han varnar för dyster utveckling
Skogsnäringen står inför mörka tider, spår Göran Persson.
LRF-bas kritisk till regeringen
Alliansregeringen och det svenska politiska etablissemanget har hittills inte imponerat på LRF-ordförande Helena Jonsson.
Bara en uppköpare av räv kvar
På Sigfridsmäss samlas jägarna på torget i Växjö för att sälja skinn. Men traditionen är på väg att dö ut.
LRF sågar rapport
LRF är inte nöjt med Naturvårdsverkets rapport om allemansrätten.
Ljusglimtar för skogen
Förra året blev dåligt för många företag i skogsbranschen, men ljusglimtar finns för 2012.
Tusentals jägare mister licens
Harald Johanssons mark är för liten för att han åtminstone ska kunna skjuta en kalv varje år. Därför dras hans licens in.
Få försäkrar skogen
Bara runt hälften av skogsägarna i södra Sverige försäkrar sin skog.
Allt från Agritechnica
Missade du något från Agritechnica? Bara lugn, här har vi samlat alla filmklipp, tekniknyheter och blogginlägg från maskinmässan.







