Man får flytta skogskonton. En skogsägare kan flytta ett befintligt skogskonto mellan olika banker utan att ta upp pengarna till beskattning. Eftersom det skiljer en del mellan de olika bankernas ränta kan den alerte tjäna pengar på att byta bank för sitt skogskonto.

Binda räntan på skogskonto kan bli bra affär

Fast eller rörlig ränta på skogskonto? Nu kan räntorna i Sverige vara på väg ner och då kan det bli läge att binda räntan på skogskontot.

Annons

Spelar roll

Så här stor roll spelar räntan

100 000 kronor sätts in på skogskonto under fem år. Så här mycket ger räntan:

Räntan ligger på 1 procent under alla fem åren: 100 000 kronor har vuxit till 105 101 kronor.

Räntan ligger på 2 procent under alla fem åren: 100 000 kronor har vuxit till 110 408 kronor.

Rörliga räntor

Bank, aktuell rörlig ränta 2011-12-01.

Swedbank: 3,10 % Danske bank: 3,40 % Länsförsäkringar: 3,20 % Handelsbanken: 3,15 % Nordea: 3,20 % SEB: 2,95 %

Fasta räntor

Fast ränta på skogskonton: Ränta löptid ett år   Danske bank: 3,20 % Nordea: 2,51 % Swedbank: 2,86 %

Bankerna

Fast eller rörlig ränta:

Danske bank erbjuder fast ränta i ett år eller rörlig ränta.

Handelsbanken har i dagsläget endast rörlig ränta men håller på att ta fram ett erbjudande med fast ränta eftersom kunder efterfrågar det.

Länsförsäkringar har endast rörlig ränta.

Nordeas kunder kan få rörlig ränta eller så kan räntan på skogskontot bindas i ett, två, tre eller fem år.

SEB erbjuder rörlig ränta.

Swedbanks kunder kan välja mellan rörlig ränta eller fast ränta i ett år.

– Om man bedömer att pengarna ska vara kvar länge på ett konto och om man tror att räntorna kommer att gå ner kanske man väljer fast ränta, säger Johnny Arvidsson på Nordea jord och skog i Karlstad.

Mer än fem år

Pengar på skogskonton ligger ofta kvar länge. I snitt låter skogsägarna pengarna stanna kvar mer än fem år.

Allt fler vill då veta hur stor avkastningen blir på de placerade pengarna och bankerna har börjat erbjuda bunden ränta.

Den skogsägare som gjort en ovanligt stor avverkning och fått in mycket pengar har möjlighet att binda en del av pengarna på skogskontot.

Bundna räntor

Förutom att bundna räntor ger en säkerhet har det i ett långt perspektiv, mer än fem år, varit fördelaktigt med bundna räntor på sparkonton.

Efter önskemål från kunderna införde därför Nordea för några år sedan denna möjlighet även på skogskonton. Än så länge är det dock inte särskilt vanligt att skogsägare väljer bunden ränta.

– Sen vi införde det här har det inte varit särskilt attraktivt att binda räntorna men historiskt har det varit det och de tiderna kommer ju tillbaka, säger Rolf Nordén på Nordea jord och skog i Sundsvall.

Räntorna ner

Nu tror många att räntorna kommer att gå ner på grund av att konjunkturen försämras. Men när bankerna samtidigt krävs på ett större eget kapital blir förmodligen pengar dyrare, vilket kan höja räntorna.

Att ge råd just nu om huruvida det är läge att binda räntan på skogskontot eller inte, är vanskligt.

Törs inte

– Jag tror inte att det är många som törs säga någonting nu eftersom förhållandena är så spretiga, säger Rolf Nordén.

Inte heller Stefan Garhult som är skogs- och lantbruksspecialist på Danske bank i Sundsvall är beredd att ger tvärsäkra råd inför framtiden.

Situationen just nu är onormal, anser han. Visserligen tror han att Riksbanken kommer att sänka reporäntan framöver men trots det tror han inte att boräntorna kommer att sjunka i samma takt.

Men när det gäller räntorna på skogskonton följer förmodligen dessa med vid en sänkning. Han vill dock inte rekommendera skogsägare att binda räntorna på skogskonton just nu.

– Jag skulle nog avvakta ett tag till, säger Stefan Garhult.

Hans råd

Ingemar Nord som är lantbruksansvarig på Swedbank i Östersund tycker att bankens fasta ränta i dagsläget är bra.

Samtidigt är den rörliga också fortfarande bra. Hans råd till skogsägare är att vänta med att fundera över att binda räntor tills preliminärdeklarationen ska lämnas in.

– Då vet man hur det slår skattemässigt, säger han.

Genom att kommentera på ATL.nu så godkänner du våra regler.

Vi uppmanar till livlig debatt på vår sajt. För att hålla en bra nivå på debatten har vi dessa grundregler:

Kommentarer på ATL.nu ska följa svensk lag och god sed.
Håll dig till ämnet.
Visa respekt för övriga debattörer liksom för personer och företeelser som förekommer i artiklarna.
Vi tillåter inga anonyma kommentarer, du måste vara inloggad (läs mer här om hur du loggar in). Underteckna helst inlägg med både för- och efternamn samt gärna bostadsort. Artikelkommentarerna kan komma att publiceras i papperstidningen.
Du får inte utge dig för att vara annan existerande person.

Kommentarerna får inte:
- uppmana till brottslig verksamhet eller annat som strider mot svensk lag.
- innehålla förtal, förolämpningar, grovt språk eller svordomar, hotelser, skvaller, personliga påhopp eller andra trakasserier.
- innehålla våld eller pornografi, hets mot folkgrupp, rasistiska, främlingsfientliga, homofobiska eller sexistiska yttranden eller budskap.
- användas för att sprida datorvirus eller annat som kan skada ATL eller andra.
- innebära intrång i immateriella rättigheter som upphovsrätt eller varumärke.
- innehålla kommersiella budskap och marknadsföring, erbjudanden om pengar eller gåvor.

Vi tillåter inte heller kommentarer om etnisk tillhörighet, kön, sexuell läggning, politisk eller religiös tillhörighet om det inte är relevant. Innehåller kommentaren länkar måste de vara relevanta.

Redaktionen på ATL.nu följer debatten och förbehåller sig rätten att redigera och/eller ta bort olämpliga inlägg. Den som inte respekterar reglerna stängs av. Hittar du ett inlägg som du anser strider mot reglerna kan du påpeka det för redaktionen genom att anmäla inlägget (klicka på "Anmäl" i anslutning till inlägget).

Annons
Annons
Företagsguiden se alla annonser här

Tyck till

Varför åker du på maskinmässor? (Om flera alternativ stämmer, svara det som är viktigast för dig)

kommentera
VARGMOTSTÅND
Svenljungagruppen från vänster Bengt Håkansson, Thomas Persson, Leif Andreasson, Urban Nilsson, Kjell Lennartsson och Thomas Ekberg. Thomas Ekberg och Kjell Lennartsson representerade gruppen på mötet med landsbygdsminister Eskil Erlandsson (C).Foto: Mikael Jägare

Strejken mot vargen

Eftersöksstrejken sprider sig. Snart kan det inte ske några eftersök med hund efter skadat vilt i Sverige.

SKOGEN
Dysterkvist. Sveaskogs ordförande Göran Persson varnar för svåra tider till följd av skuldkrisen i Europa.Foto: Carina S:son-Wigren

Han varnar för dyster utveckling

Skogsnäringen står inför mörka tider, spår Göran Persson.

KRITISK
Helena Jonsson talade vid Foder och Spannmåls Branschdag i Stockholm på onsdagen.Foto: Scanpix

LRF-bas kritisk till regeringen

Alliansregeringen och det svenska politiska etablissemanget har hittills inte imponerat på LRF-ordförande Helena Jonsson.

RÄVSKINN
Sven-Erik Sehlstedt till vänster räknar ihop dagens förtjänster. Tillsammans med Anders Tengbom till höger köper han upp skinn på torget i Växjö på Sigfridsmäss.

Bara en uppköpare av räv kvar

På Sigfridsmäss samlas jägarna på torget i Växjö för att sälja skinn. Men traditionen är på väg att dö ut.

ALLEMANSRÄTTEN
Bör regleras. Organiserad kommersiell bärplockning bör inte ingå i allemansbegreppet, menar LRF i ett remissyttrande till Naturvårdsverket.Foto: Rolf Höjer / SCANPIX

LRF sågar rapport

LRF är inte nöjt med Naturvårdsverkets rapport om allemansrätten.

ÄLGFÖRVALTNINGEN
De nya älgjaktreglerna gör att Harald Johansson ger upp sin passion och slutar jaga älg.Foto: Patrick Trägårdh

Tusentals jägare mister licens

Harald Johanssons mark är för liten för att han åtminstone ska kunna skjuta en kalv varje år. Därför dras hans licens in.

FÖRSÄKRINGAR
Efter stormen Gudruns framfart.Foto: Kerstin Davidson

Få försäkrar skogen

Bara runt hälften av skogsägarna i södra Sverige försäkrar sin skog.

Maskinmässa
Challenger Terragator 845 - den nya fyrhjulingen presenteras på Agritechnica för första gången. Terragatorn är utrustad med SCR-motor och är byggd hos Challengers europeiska nav i Nederländerna.Foto: Frida Jonson

Allt från Agritechnica

Missade du något från Agritechnica? Bara lugn, här har vi samlat alla filmklipp, tekniknyheter och blogginlägg från maskinmässan.