Bekämpningsområde för barkborre utökas
På grund av stormskador efter Dagmar har Skogsstyrelsen beslutat att utöka det norra bekämpningsområdet för barkborre.
Skogsstyrelsen befarar omfattande insektshärjningar inom de skadade skogsområdena.
– Ett bekämpningsområde innebär att vi inför speciella regler för skogsbruket under en begränsad tid. Tillsammans med skogsbruket och markägarna måste vi fokusera på att få största möjliga effekt av de akuta åtgärderna för att begränsa skadornas omfattning, säger Göran Rune, chef på skogsavdelningen vid Skogsstyrelsen, i en kommentar.
Största skillnaden för skogsarbete inom bekämpningsområdet är att avverkat granvirke måste transporteras bort snabbare och att mindre volym skadad gran får lämnas kvar i skogen. Dessa strängare regler för det utökade bekämpningsområdet börjar gälla den 1 mars.
Samtidigt som det norra bekämpningsområdet ökas minskas det södra bekämpningsområdet som inrättades efter stormen Gudrun 2005.
De exakta gränserna för de södra och norra bekämpningsområdena för granbarkborre samt mer om vilka regler som gäller inom dem hittar du på Skogsstyrelsens webbsida.
Vi uppmanar till livlig debatt på vår sajt. För att hålla en bra nivå på debatten har vi dessa grundregler:
Kommentarer på ATL.nu ska följa svensk lag och god sed.
Håll dig till ämnet.
Visa respekt för övriga debattörer liksom för personer och företeelser som förekommer i artiklarna.
Vi tillåter inga anonyma kommentarer, du måste vara inloggad (läs mer här om hur du loggar in). Underteckna helst inlägg med både för- och efternamn samt gärna bostadsort. Artikelkommentarerna kan komma att publiceras i papperstidningen.
Du får inte utge dig för att vara annan existerande person.
Kommentarerna får inte:
- uppmana till brottslig verksamhet eller annat som strider mot svensk lag.
- innehålla förtal, förolämpningar, grovt språk eller svordomar, hotelser, skvaller, personliga påhopp eller andra trakasserier.
- innehålla våld eller pornografi, hets mot folkgrupp, rasistiska, främlingsfientliga, homofobiska eller sexistiska yttranden eller budskap.
- användas för att sprida datorvirus eller annat som kan skada ATL eller andra.
- innebära intrång i immateriella rättigheter som upphovsrätt eller varumärke.
- innehålla kommersiella budskap och marknadsföring, erbjudanden om pengar eller gåvor.
Vi tillåter inte heller kommentarer om etnisk tillhörighet, kön, sexuell läggning, politisk eller religiös tillhörighet om det inte är relevant. Innehåller kommentaren länkar måste de vara relevanta.
Redaktionen på ATL.nu följer debatten och förbehåller sig rätten att redigera och/eller ta bort olämpliga inlägg. Den som inte respekterar reglerna stängs av. Hittar du ett inlägg som du anser strider mot reglerna kan du påpeka det för redaktionen genom att anmäla inlägget (klicka på "Anmäl" i anslutning till inlägget).
Senaste nytt
-
Djurskyddsutredning får mest ros av Jordbruksverket
Lantbruk, 15:33 -
Skånemejerier säljer mer ekomjölk
Lantbruk, 15:25 -
Åtalas för traktorväg över fornminne
Lantbruk, 14:53 -
Högt råvarupris drar ner Rörviks resultat
Skog, 14:52 -
Misstänkta för tjuvjakt släpps fria
Skog, 14:18 -
Facket varslar om krogstrejk
Nyheter från TT, 14:15
Senaste kommentarer
Mest kommenterat
Tyck till
Värdefull miljöersättning hotad
Ekologisk odling har många fördelar och efterfrågan på produkterna växer, men nya regler hotar utvecklingen, skriver ordförande Carl-Erik Ehrenkrona.
Här hittar du årets mässor
Nytt år och nya mässor. Här hittar du vår lista på intressanta mässor framöver!
Tvivel om råvaruefterfrågan
SA:s ekonomi hackar och Wall Street är i chock. Kinas tillväxt hackar också. Allt detta väcker tvivel om efterfrågan på råvaror.
Strejken mot vargen
Eftersöksstrejken sprider sig. Snart kan det inte ske några eftersök med hund efter skadat vilt i Sverige.
Slåss för svensk skog som biomassa
Den svenska skogen riskerar att hamna utanför när EU-byråkrater ska bestämma vad som är biomassa.
Stor vinst med tung last
ETT-projektet höll vad det lovade. Att köra timmer med 30 meter lång lastbil har gett förväntade besparingar och miljövinster.
FSC hotar vindkraften i skogen
Ett nytt förslag från miljöcertifieringen FSC hotar byggandet av vindkraft i skogen.
Han varnar för dyster utveckling
Skogsnäringen står inför mörka tider, spår Göran Persson.
LRF-bas kritisk till regeringen
Alliansregeringen och det svenska politiska etablissemanget har hittills inte imponerat på LRF-ordförande Helena Jonsson.
Bara en uppköpare av räv kvar
På Sigfridsmäss samlas jägarna på torget i Växjö för att sälja skinn. Men traditionen är på väg att dö ut.
LRF sågar rapport
LRF är inte nöjt med Naturvårdsverkets rapport om allemansrätten.
Ljusglimtar för skogen
Förra året blev dåligt för många företag i skogsbranschen, men ljusglimtar finns för 2012.
Tusentals jägare mister licens
Harald Johanssons mark är för liten för att han åtminstone ska kunna skjuta en kalv varje år. Därför dras hans licens in.
Få försäkrar skogen
Bara runt hälften av skogsägarna i södra Sverige försäkrar sin skog.
Allt från Agritechnica
Missade du något från Agritechnica? Bara lugn, här har vi samlat alla filmklipp, tekniknyheter och blogginlägg från maskinmässan.







