Inte helt nöjda med beslutet
En lång väntan för Milkos mjölkbönder men nu är den över. Från 1 november ska de få Arlas avräkningspriser. Men helt nöjda med Konkurrensverkets krav är man inte.
Milkos vd Göran Henriksson uttryckte stor glädje över beskedet att Konkurrensverket godkänt fusionen vid presskonferensen på onsdagen vid Milkos kontor i Östersund.
– Det är väldigt glädjande framför allt för våra mjölkbönder, säger han.
– Det säkrar mjölkproduktionen och inte minst här uppe i Jämtland. Samtidigt vill jag säga det att jag är väldigt stolt över att den här besvärliga tiden, alla anställda har gjort ett fantastiskt jobb, i väntan och ovissheten. Vi kan lämna över ett Milko som jag kan känna stolthet över, fortsätter han.
Konkurrensverkets ställer två krav på Arla. Dels att mejeriet i Grådö ska säljas, dels att Arla måste sälja Milkos varumärken Bollnäsfil, Tiger, Bärry, Fjällfil och Fjällyoghurt.
Milkos Göran Henriksson är inte nöjd med Konkurrensverkets beslut. Han hade hellre sett att varumärkena hade följt med in i den nya organisationen.
– Vi tycker att det är ett olyckligt beslut som Konkurrensverket har tagit. Det har skapat stor oro i Grådö, man vet nu att den ska dimensioneras ner och många tappar sina jobb där, och man vet inte om det finns någon intressant som vill driva vidare det, säger han.
Arla ska sälja
Kraven från Konkurrensverket har Arla gått med på. Vid Grådö planerar Arla att dra ner produktionen från dagens 120 miljoner kilo färskvaror till 50 miljoner kilo per år. Det innebär neddragningar i personalstyrkan.
– Vi kan inte rädda alla jobb, men samtidigt ska vi vara tydliga med att vi räddar fler jobb än alternativscenariot med konkurs, säger Christer Åberg, vd för Arla i Sverige.
Huvudkontor i Stockholm
Även Östersund berörs. Arla tänker fortsätta produktionen vid mejeriet, men tänker inte ha två huvudkontor, utan kommer att rikta in sig på att ha ett med placering i Stockholm.
Arla planerar att flytta produktionen från Grådö till Sundsvall som ska vara klart till sommaren. En ny produktionslinje ska starta i Sundsvall.
– Det kommer att behövas mer personal i Sundsvall, säger Christer Åberg men i övrigt inte säga hur stora förändringar det kommer att innebära för bemanningen vid Milkos anläggningar.
Ny organisation
Arla planerar att presentera den nya organisationen i november.
Arla har en tidsfrist på sig för både försäljningen av varumärkena och Grådömejeriet.
En jämförelse på morgonen visar att det skiljer mellan 60 och 90 öre mellan Arla- och Milkoböndernas mjölkpris.
Vi uppmanar till livlig debatt på vår sajt. För att hålla en bra nivå på debatten har vi dessa grundregler:
Kommentarer på ATL.nu ska följa svensk lag och god sed.
Håll dig till ämnet.
Visa respekt för övriga debattörer liksom för personer och företeelser som förekommer i artiklarna.
Vi tillåter inga anonyma kommentarer, du måste vara inloggad (läs mer här om hur du loggar in). Underteckna helst inlägg med både för- och efternamn samt gärna bostadsort. Artikelkommentarerna kan komma att publiceras i papperstidningen.
Du får inte utge dig för att vara annan existerande person.
Kommentarerna får inte:
- uppmana till brottslig verksamhet eller annat som strider mot svensk lag.
- innehålla förtal, förolämpningar, grovt språk eller svordomar, hotelser, skvaller, personliga påhopp eller andra trakasserier.
- innehålla våld eller pornografi, hets mot folkgrupp, rasistiska, främlingsfientliga, homofobiska eller sexistiska yttranden eller budskap.
- användas för att sprida datorvirus eller annat som kan skada ATL eller andra.
- innebära intrång i immateriella rättigheter som upphovsrätt eller varumärke.
- innehålla kommersiella budskap och marknadsföring, erbjudanden om pengar eller gåvor.
Vi tillåter inte heller kommentarer om etnisk tillhörighet, kön, sexuell läggning, politisk eller religiös tillhörighet om det inte är relevant. Innehåller kommentaren länkar måste de vara relevanta.
Redaktionen på ATL.nu följer debatten och förbehåller sig rätten att redigera och/eller ta bort olämpliga inlägg. Den som inte respekterar reglerna stängs av. Hittar du ett inlägg som du anser strider mot reglerna kan du påpeka det för redaktionen genom att anmäla inlägget (klicka på "Anmäl" i anslutning till inlägget).
Senaste nytt
-
Vildsvinsattack mot får även i Småland
Lantbruk, 8:28 -
Tre gripna i mordfall i Malmö
Nyheter från TT, 8:26 -
SEC granskar Facebook
Nyheter från TT, 8:22 -
Samarbete om rovdjuren
Skog, 8:07 -
Plog med nya principer
Teknik, 7:29 -
"Dåliga skolor bör tvångsförvaltas"
Nyheter från TT, 6:41
Senaste kommentarer
Mest kommenterat
Tyck till
Framtidens olja inom växtriket
Är inte genmodifierade växter något mer naturligt än att pumpa upp olja och förbränna, skriver ATL:s ledarskribent.
Här hittar du årets mässor
Nytt år och nya mässor. Här hittar du vår lista på intressanta mässor framöver!
Tvivel om råvaruefterfrågan
SA:s ekonomi hackar och Wall Street är i chock. Kinas tillväxt hackar också. Allt detta väcker tvivel om efterfrågan på råvaror.
Butiksdöden slår hårt
Landsbygden kommer att drabbas hårdast när omkring 400 olönsamma butiker de närmaste åren tvingas slå igen, spår branschorganisationen Svensk dagligvaruhandel.
Fortsatta orosmoln för lantbruket
Lantbrukets skulder växer i ett allt högre tempo och mer än i andra branscher, enligt Lantbruksbarometern.
Plastköpet blev en mardröm
Foder för flera miljoner kronor har förstörts. Dålig ensilageplast hävdar de som drabbats. Men ingen vill ta ansvar och nu får tingsrätten avgöra.
Rosa traktor skrämmer tjuvarna
Idar Langstrand har tröttnat på att bli utsatt för tjuvar som vill lägga vantarna på hans maskiner och tagit till ett något okonventionellt grepp.
Slut på pengar
Investeringar för runt 1 miljard kronor i svenskt lantbruk kommer att stoppas upp de kommande två åren. Stödpengarna är redan slut i flera län.
Arla sänker priset på eko
Arla sänker priset på ekologiskt mjölk - och sänker ekotillägget till bönderna.
Vill inte ha tvingad lösdrift
En forcerad utfasning av mjölkgårdar med uppbundna kor skulle leda till mjölkbrist i Sverige, tror mjölkbonden Kate Mårtensson.
Folk står i kö för deras köttlådor
Att ställa om från mjölk- till renodlad köttproduktion är ett radikalt grepp i södra Lappland. Men det kan vara framgångrikt!
Branschen skriker efter folk
Trädgårdens anläggningsföretag är på jakt efter kvalificerade anställda. Samtidigt blir eleverna allt färre.
Få kontroller av djurtransporter
På många håll kontrolleras inte djurtransporterna alls på våra vägar, visar ATL:s enkät till länsveterinärerna.






