Ansvar. "Om samhället vill att vi inom lantbruket ska ta hand om avfallet måste man säkerställa att framtida miljöansvar ligger på samhället och inte på den enskilda lantbrukaren", säger Per Sahlberg om gödsling med slam.Foto: Carla Karlsson

Han välkomnar fosforutredning

Växtodlaren Per Sahlberg välkomnar utredningen om återföring av fosfor. Han har låga halter fosfor i sina marker, men han vill inte sprida slam på åkrarna.

Annons

Läs också

– Det är för stor risk, säger han.

Under 1950-, 60- och 70-talen gödslades svenska åkrar med stora mängder fosfor, därefter har tillförseln minskat kraftigt.

I vissa områden är fosforhalterna för låga för att ge optimala skördeförutsättningar.

Lönsamheten avgör

För Per Sahlberg, som bland annat odlar vete, maltkorn, oljeväxter och bönor på omkring 700 hektar utanför Lidköping, är det framför allt lönsamheten som avgör fosfortillförseln.

Jorden han brukar har i stora delar låga halter fosfor. Nivån motsvarar klass två på en femgradig skala och ur skördesynpunkt skulle den behöva komma upp i klass tre.

Förr fanns det en mjölkproduktion på gården vilket enligt Per Sahlberg bidrog till att tära på fosforförrådet med den gödselstrategi man då följde.

Nu tillför han lika mycket fosfor som han för bort med skörden och de senaste tre åren har han ökat givan, mycket beroende på att spannmålspriset har gått upp.

Fanns inga pengar

– Jag har ökat fosforgödslingen snarare än minskat den beroende på högre spannmålspriser. När vi låg på 95 öre per kilo vete fanns det absolut inga pengar för att göra någonting, säger han.

– Nu när vi ligger på bättre spannmålspriser får man försöka utnyttja de pengarna för att komma upp i lite bättre nivåer. Men det gäller inte enbart fosfor utan även kalkning och dikning.

Eftersom Per Sahlberg har plöjningsfriodling vill han inte ha ut några tunga gödseltunnor på åkern. Han har i stället tillfört mer fosfor i from av kött- och benmjöl som han lagt i samband med kalkning.

– Försök med maltkorn visar att det skulle svara på lite högre fosforgivor även kortsiktigt, det är frågan om det gör det eller inte, säger han.

– Jag har inget facit på att det verkligen fungerar än, det återstår att se om det var värt pengarna.

Tveksam till slam

Ett sätt att tillföra fosfor är att gödsla med slam, något som kanske kan bli säkrare för lantbrukaren om Naturvårdsverket i sin utredning lyckas ta fram kriterier för kvalitetskrav för slam.

Per Sahlberg tycker att det är bra om utredningen kan belysa det, men det är inte säkert han kommer att använda slam ändå.

– Jag är tveksam till det. Om jag kör ut slam på min åker är det jag som är ansvarig för innehållet. Om det om 20 år kommer fram nya fakta som visar att det innehöll något som man inte har kunskap om i dag, då får jag som markägare ta hela risken.

Genom att kommentera på ATL.nu så godkänner du våra regler.

Vi uppmanar till livlig debatt på vår sajt. För att hålla en bra nivå på debatten har vi dessa grundregler:

Kommentarer på ATL.nu ska följa svensk lag och god sed.
Håll dig till ämnet.
Visa respekt för övriga debattörer liksom för personer och företeelser som förekommer i artiklarna.
Vi tillåter inga anonyma kommentarer, du måste vara inloggad (läs mer här om hur du loggar in). Underteckna helst inlägg med både för- och efternamn samt gärna bostadsort. Artikelkommentarerna kan komma att publiceras i papperstidningen.
Du får inte utge dig för att vara annan existerande person.

Kommentarerna får inte:
- uppmana till brottslig verksamhet eller annat som strider mot svensk lag.
- innehålla förtal, förolämpningar, grovt språk eller svordomar, hotelser, skvaller, personliga påhopp eller andra trakasserier.
- innehålla våld eller pornografi, hets mot folkgrupp, rasistiska, främlingsfientliga, homofobiska eller sexistiska yttranden eller budskap.
- användas för att sprida datorvirus eller annat som kan skada ATL eller andra.
- innebära intrång i immateriella rättigheter som upphovsrätt eller varumärke.
- innehålla kommersiella budskap och marknadsföring, erbjudanden om pengar eller gåvor.

Vi tillåter inte heller kommentarer om etnisk tillhörighet, kön, sexuell läggning, politisk eller religiös tillhörighet om det inte är relevant. Innehåller kommentaren länkar måste de vara relevanta.

Redaktionen på ATL.nu följer debatten och förbehåller sig rätten att redigera och/eller ta bort olämpliga inlägg. Den som inte respekterar reglerna stängs av. Hittar du ett inlägg som du anser strider mot reglerna kan du påpeka det för redaktionen genom att anmäla inlägget (klicka på "Anmäl" i anslutning till inlägget).

Annons
Annons
Företagsguiden se alla annonser här

Senaste nytt

Senaste kommentarer

Annons

Tyck till

Varför åker du på maskinmässor? (Om flera alternativ stämmer, svara det som är viktigast för dig)

kommentera
LANDSBYGDEN
Mera lågpris - och färre lanthandlar. Omkring 4 00 olönsamma butiker, varav många på landsbygden, kommer att tvingas lägga ned, förutspår Svensk dagligvaruhandel.Foto: Willys

Butiksdöden slår hårt

Landsbygden kommer att drabbas hårdast när omkring 400 olönsamma butiker de närmaste åren tvingas slå igen, spår branschorganisationen Svensk dagligvaruhandel.

BAROMETERN
Dystra utsikter. Svenska bönder upplever att lönsamheten försämrats. Deras optimism inför framtiden har också minskat, enligt lantbruksbarometern.Foto: Per Emgardsson

Fortsatta orosmoln för lantbruket

Lantbrukets skulder växer i ett allt högre tempo och mer än i andra branscher, enligt Lantbruksbarometern.

DÅLIG PLAST
"Det känns fördjävligt gentemot våra kunder", säger Henrik Ekholm. Kunderna har visat förstående och avvaktar den rättliga processen.Foto: Hans Dahlgren

Plastköpet blev en mardröm

Foder för flera miljoner kronor har förstörts. Dålig ensilageplast hävdar de som drabbats. Men ingen vill ta ansvar och nu får tingsrätten avgöra.

SKRÄMSELTAKTIK
Idar Langstrand och hans nylackerade rosa traktor.Foto: Ragnhild Enoksen/Nordlys.

Rosa traktor skrämmer tjuvarna

Idar Langstrand har tröttnat på att bli utsatt för tjuvar som vill lägga vantarna på hans maskiner och tagit till ett något okonventionellt grepp.

INVESTERINGSSTÖD
Tack vare investeringsstödet till sin packmaskin kunde Ingemar Persson för några år sen utveckla sitt företag från odlare till grossist i rödbetor. Här packar han 350 gramspåsar med delikatessrödbetor till ICA.Foto: Lennart Perlenhem

Slut på pengar

Investeringar för runt 1 miljard kronor i svenskt lantbruk kommer att stoppas upp de kommande två åren. Stödpengarna är redan slut i flera län.

EKOPRODUKTER
Mats Hedlund, chef för Arlas affärsenhet färskvaror.

Arla sänker priset på eko

Arla sänker priset på ekologiskt mjölk - och sänker ekotillägget till bönderna.

LÖSDRIFT
Mjölkbonden Kate Mårtensson anser att ett stoppdatum för uppbundna kor blir dödsstöten för mjölkbönder med mindre besättingar. "Med det här förslaget skulle väldigt många antingen tvingas bygga om eller försvinna".Foto: Janne Andersson

Vill inte ha tvingad lösdrift

En forcerad utfasning av mjölkgårdar med uppbundna kor skulle leda till mjölkbrist i Sverige, tror mjölkbonden Kate Mårtensson.

KÖTTLÅDOR
Jättetjuren Uniko av rasen chianina har betäckt limousinkvigor i fyra år. Nu har han dock gått till slakt.Foto: Patrick Trägårdh null

Folk står i kö för deras köttlådor

Att ställa om från mjölk- till renodlad köttproduktion är ett radikalt grepp i södra Lappland. Men det kan vara framgångrikt!

KONTROLLER
Om kalvarnas villkor under transporten granskas eller inte varierar beroende på vilket län de färdas genom.Foto: Bildbyrån

Få kontroller av djurtransporter

På många håll kontrolleras inte djurtransporterna alls på våra vägar, visar ATL:s enkät till länsveterinärerna.