Persöfjärden 22 juli 2008: Barndop lockar fullt med folk

Det har inte varit något vidare sommarväder de senaste veckorna. Vi har haft det ganska svalt och blåsigt med små skurar. Nu börjar det kännas som om sommaren lider mot sitt slut, även om hela augusti återstår. Det har dock inte passerat något större regnoväder förrän i måndags. Regnmätarna visade då på 15 millimeter hos oss, medan det på andra håll var översvämning. Det verkar vara väldigt lokalt. Vi hade tänkt slå ut för andraskörden i början av veckan. Det får dock vänta tills marken har torkat upp och väderleksrapporterna visar på uppehåll. Gräset börjar bli utvuxet så det är dags att köra i gång.

Vi har haft gården full med folk de senaste veckorna. Lille Johan har döpts i Gammelstad och den franska delen av släkten var med. Som tur är finns det grannars hus och stugor att tillgå. Det var trevligt, men tyvärr är våra franskakunskaper obefintliga. Vi var faktiskt tre nationaliteter, en amerikan var också på besök. Nu känns det folktomt. Anna, Lydia och Johan stannar dock till i början av augusti.

Det har inte blivit så värst mycket gjort den senaste veckan. Vi är ju i semestertider. Philip kom tillbaka efter sin semester i måndags. Birger, som jobbar i ladugården, är dock ledig ytterligare en vecka. En hel del energi har gått åt till mackel med fodervagnen och det beror till stor del på oss själva. Vi har haft ett rälshaveri och därmed jobb med förstärkning och lagning. Nu är dock vagnen åter i gång och bonden har så smått börjat lära sig.

Yngve har knogat på och putsat beten, svarta vinbär och vallinsådder. Det är ganska ojämnt med ogräs på insådderna. På sina håll ser det bra ut och på andra håll är det mycket ogräs. Det ser lite tunt ut på skiftet med åkerböna/vete. Det är första året för oss så vi får väl se hur det blir i slutändan.
Linnea på Persöfjärden
Persöfjärden
Genom att kommentera på ATL.nu så godkänner du våra regler.

Vi uppmanar till livlig debatt på vår sajt. För att hålla en bra nivå på debatten har vi dessa grundregler:

Kommentarer på ATL.nu ska följa svensk lag och god sed.
Håll dig till ämnet.
Visa respekt för övriga debattörer liksom för personer och företeelser som förekommer i artiklarna.
Vi tillåter inga anonyma kommentarer, du måste vara inloggad (läs mer här om hur du loggar in). Underteckna helst inlägg med både för- och efternamn samt gärna bostadsort. Artikelkommentarerna kan komma att publiceras i papperstidningen.
Du får inte utge dig för att vara annan existerande person.

Kommentarerna får inte:
- uppmana till brottslig verksamhet eller annat som strider mot svensk lag.
- innehålla förtal, förolämpningar, grovt språk eller svordomar, hotelser, skvaller, personliga påhopp eller andra trakasserier.
- innehålla våld eller pornografi, hets mot folkgrupp, rasistiska, främlingsfientliga, homofobiska eller sexistiska yttranden eller budskap.
- användas för att sprida datorvirus eller annat som kan skada ATL eller andra.
- innebära intrång i immateriella rättigheter som upphovsrätt eller varumärke.
- innehålla kommersiella budskap och marknadsföring, erbjudanden om pengar eller gåvor.

Vi tillåter inte heller kommentarer om etnisk tillhörighet, kön, sexuell läggning, politisk eller religiös tillhörighet om det inte är relevant. Innehåller kommentaren länkar måste de vara relevanta.

Redaktionen på ATL.nu följer debatten och förbehåller sig rätten att redigera och/eller ta bort olämpliga inlägg. Den som inte respekterar reglerna stängs av. Hittar du ett inlägg som du anser strider mot reglerna kan du påpeka det för redaktionen genom att anmäla inlägget (klicka på "Anmäl" i anslutning till inlägget).

Annons
Bondebloggen
23:37 - lördag 19 maj 2012

Kvällen har spenderats i lagårn med roboten. Disken har krånglat och efter misslyckat eget felsök var det inte annat att göra än att ringa jouren. Det tog ett par timmar innan vi kom på felet och det var ett löjligt litet lock som inte satt fast ordentligt. Det borde jag ha kommit på tidigare eftersom pappa var och ruckade där under dagen. Så irriterande och tur att servicekillen inte behövde åka så långt! Nåväl, under felsökningen hittades en ventil som var ur funktion och en packning som av någon underlig anledning saknades. Något gott...  Oturligt nog hade vi även tanktömning ikväll. Nu sitter jag och väntar på att tankdisken ska bli klar så att jag kan köra in de kor som har väntat länge och har mycket mjölk i juvret. Annars är korna himla duktiga på att jobba ikapp när det har varit stopp. Och stopp är faktiskt ganska ovanligt!

För övrigt kan jag meddela att myggen har kommit. Det är många av dem i personalrummet, ett sant sommartecken!

Linnea på Persöfjärden
Persöfjärden
Kommentarer
Persöfjärden
Annons
22:17 - onsdag 16 maj 2012

 

Idag har det varit runt 15 grader och strålande sol. Det har gjort mycket för grönskan och upptorkningen. Nu har ju vädermänniskorna spått regn imorgon, men om det inte blir alltför blött så kan vi nog börja köra mineralgödsel nästa vecka. En viss stress börjar infinna sig!Vi håller på förbereda för att gjuta en ordentlig platta vid in- och utsläppet från ladugården. Detta för att slippa att det blir geggigt och söndertrampat utanför portarna. Korna har tidigare gått ut och in genom samma port, men i år ska vi öppna båda portarna.  De kommer att gå genom selektionsgrinden för att komma ut på betet och i porten in till ladugården sätter vi en envägsgrind. Vi får se hur det fungerar. Våra beten ligger inte vid ladugården, utan korna måste gå en sträcka. I år ska de dessutom få gå lite längre och genom kotunneln. För övrigt ser jag att korna har haft roligt med dörrarna. Det behövs lite målarfärg!  
Linnea på Persöfjärden
Persöfjärden
Kommentarer
Persöfjärden
18:18 - måndag 14 maj 2012
Det ska vara stora maskiner.

Dagarna bara flyger iväg och någon vidare värme har vi då inte. Det har, trots en del regn, torkat upp ganska bra. Sjön ovanför gården är borta och jorden börjar ljusna. Ojojoj, snart drar det igång. I lördags lyste faktiskt solen och det var ju tur eftersom Lantmännen Maskin hade sin vårvisning. Det var hyggligt med folk och jag var där med mina vildingar. De är nog är mer intresserad av maskiner än vad jag är. För mig är det mest något nödvändigt som kostar alldeles för mycket pengar. Det är nog inte en så vanlig inställning bland bönder, i alla fall brukar maskinintresset vara stort. Nåväl, jag hoppas att det gick bra för Lantmännens säljare.

I söndags insåg jag att spermabeställningen skulle ha varit inne senast torsdag förra veckan. Varför blir det alltid så? Det var bara att sätta sig med Genvägen och planera lite framåt. Jag hoppas att det blir många semineringar i sommar, det skulle passa fint med fler kalvningar mars-maj.  

Idag har vi haft besök av ett antal moderata ledamöter från miljö- och jordbruksutskottet. De gör en turne här uppe tillsammans med Norrlandsgruppen för att se och höra om våra förutsättningar. Mycket bra! Det blev såklart diskussioner om CAP 2014 och annat som är aktuellt.

Linnea på Persöfjärden
Persöfjärden
Kommentarer
Persöfjärden
8:05 - måndag 14 maj 2012

Årets första rabarberpaj måste väl ändå byta ut begreppet "vår" mot "försommar"? Den smakade iallafall fantastiskt gott

Sara & Calle på Jussberg
Jussberg
Kommentarer
Jussberg
21:48 - torsdag 10 maj 2012
körsbär i blom

Inläggen duggar visst inte tätt här från Jussberg på sistone. En hel del har blivit sått de senaste två veckorna, trots regniga dagar. Kvar av vårt eget att så är bara "moss-bitarna" som måste sås sent för att vara säker på att det inte blir någon mer nattfrost. Det är ett bra växt-väder för tillfället med 15 grader och en del regn. Det växer i betena, så snart är det dax för ko-släpp!

Senaste dagarna har ägnats åt lite maskinreparationer och så fortsatt staketöversyn. De nyköpta betena går över, och de gamla måste fixas till efter vintern.

Vi har haft en del sommar-lika dagrar med emellanåt och trädgården visar sig från sin bästa sida just nu när körsbärsträden blommar fint! Förra helgen fick gräsklipparen årets premiär.

Ogräsen växer dessvärre hämningslöst bland blommorna i rabatten. Familjen Fredriksson väntar tillökning här i sommar så jag är inte helt smidig med att krypa omrkring dubbelvikt och rensa ogäs längre. Men maskrosor är ju också blommor..

Sara & Calle på Jussberg
Jussberg
Kommentarer
Jussberg

Bloggare

Linnea på Persöfjärden
Linnea Larsson bor bredvid Persöfjärdens Lantbruk där föräldrarna bedriver lantbruk. Hon jobbar på LRF Konsult deltid och ett generationsskifte håller på att genomföras på gården.
Clas på Lärmens
Familjen Clas och Ingrid Larm-Ödeen på Lärmens gård har tre utflygna barn, har 60 mjölkkor och äger 680 hektar varav över hälften är produktiv skogsmark.
Sara & Calle på Jussberg
Sara är lantmästare, arbetar med ekologiska höns på en granngård och gör konsultjobb åt Jordbruksverket. Calle, också lantmästare, är heltidsbonde och fjärde generationens Fredriksson som brukar jorden på gården Jussberg.

Bloggarkiv

down 2011

down 2010

down 2009

down 2008

down 2007

down 2006