Persöfjärden 17 oktober 2006: Foderbordet fixat till småkvigorna

Efter en regnig och trist inledning på hösten har det nu vänt och vädret är riktigt vackert. Solen har skinit under helgen och det är klart och svalt. Nattetid är det någon ynka minusgrad. Under dagarna är det 5 till 10 plusgrader. Sidensvansarna kom förra veckan och rensade rönnarna på bär. Ett tydligt hösttecken.

Bonden och Yngve gjorde under veckan klart bakom ladugården med gjutning, foderbord och vatten för småkvigorna. Det är 14 stycken som inte får plats i ladugården och de går nu i en slags kall lösdrift. Det fungerar bra, men ger en hel del extrajobb med att utfodra, rensa och strö.

I ladugården händer det inte mycket mer än kalvningar då och då. Tyvärr har vi haft ännu en kastning. Vi tog in en kviga för ett par veckor sedan och hon läckte mjölk trots att kalvningen var beräknad till slutet på månaden. När det började komma orena flytningar förstod vi att något var fel. Veterinären kom för att bränna kalvar och då passade vi på att undersöka henne. Förmodligen har hon kastat kalven ute i hagen för några veckor sedan. Vi mjölkar henne och hon verkar komma igång trots allt. Mamman till kvigan är smittad med Neospora och det verkar ju som om kvigan också bär på smittan. Under hösten ska vi ta prov på de kvigor som vi inte undersökte i våras.

Höstarbetet rullar på i sakta mak. Vi odlar inte någon spannmål och det blir därmed inte så stora arealer att plöja. Omröraren till gödselbrunnen är trasig och vi väntar på delar sedan ett par veckor. Gödselkörningen hänger just nu på de försenade delarna.

I fredags blev vår fina vallhund Sandy överkörd när bonden skulle backa med lastaren. Hon brukar vara snabb att akta sig, men den här gången måste hon ha lagt sig bakom hjulet och inte hunnit reagera. Det känns givetvis jättetråkigt och sorgligt att förlora en så bra vallhund och arbetskamrat på det sättet. Hon var sex år och i sin bästa ålder. Vi har haft jättestor nytta av henne och har man en gång haft en fungerande vallhund är det svårt att klara sig utan.

Elmia är givetvis något att se fram emot. Årets tema Djur & Inomgård är en höjdpunkt. Jag ska dit, men har tyvärr för lite pengar att shoppa för. Mer om det besöket nästa vecka.
Linnea på Persöfjärden
Persöfjärden
Genom att kommentera på ATL.nu så godkänner du våra regler.

Vi uppmanar till livlig debatt på vår sajt. För att hålla en bra nivå på debatten har vi dessa grundregler:

Kommentarer på ATL.nu ska följa svensk lag och god sed.
Håll dig till ämnet.
Visa respekt för övriga debattörer liksom för personer och företeelser som förekommer i artiklarna.
Vi tillåter inga anonyma kommentarer, du måste vara inloggad (läs mer här om hur du loggar in). Underteckna helst inlägg med både för- och efternamn samt gärna bostadsort. Artikelkommentarerna kan komma att publiceras i papperstidningen.
Du får inte utge dig för att vara annan existerande person.

Kommentarerna får inte:
- uppmana till brottslig verksamhet eller annat som strider mot svensk lag.
- innehålla förtal, förolämpningar, grovt språk eller svordomar, hotelser, skvaller, personliga påhopp eller andra trakasserier.
- innehålla våld eller pornografi, hets mot folkgrupp, rasistiska, främlingsfientliga, homofobiska eller sexistiska yttranden eller budskap.
- användas för att sprida datorvirus eller annat som kan skada ATL eller andra.
- innebära intrång i immateriella rättigheter som upphovsrätt eller varumärke.
- innehålla kommersiella budskap och marknadsföring, erbjudanden om pengar eller gåvor.

Vi tillåter inte heller kommentarer om etnisk tillhörighet, kön, sexuell läggning, politisk eller religiös tillhörighet om det inte är relevant. Innehåller kommentaren länkar måste de vara relevanta.

Redaktionen på ATL.nu följer debatten och förbehåller sig rätten att redigera och/eller ta bort olämpliga inlägg. Den som inte respekterar reglerna stängs av. Hittar du ett inlägg som du anser strider mot reglerna kan du påpeka det för redaktionen genom att anmäla inlägget (klicka på "Anmäl" i anslutning till inlägget).

Annons
Bondebloggen
23:37 - lördag 19 maj 2012

Kvällen har spenderats i lagårn med roboten. Disken har krånglat och efter misslyckat eget felsök var det inte annat att göra än att ringa jouren. Det tog ett par timmar innan vi kom på felet och det var ett löjligt litet lock som inte satt fast ordentligt. Det borde jag ha kommit på tidigare eftersom pappa var och ruckade där under dagen. Så irriterande och tur att servicekillen inte behövde åka så långt! Nåväl, under felsökningen hittades en ventil som var ur funktion och en packning som av någon underlig anledning saknades. Något gott...  Oturligt nog hade vi även tanktömning ikväll. Nu sitter jag och väntar på att tankdisken ska bli klar så att jag kan köra in de kor som har väntat länge och har mycket mjölk i juvret. Annars är korna himla duktiga på att jobba ikapp när det har varit stopp. Och stopp är faktiskt ganska ovanligt!

För övrigt kan jag meddela att myggen har kommit. Det är många av dem i personalrummet, ett sant sommartecken!

Linnea på Persöfjärden
Persöfjärden
Kommentarer
Persöfjärden
Annons
22:17 - onsdag 16 maj 2012

 

Idag har det varit runt 15 grader och strålande sol. Det har gjort mycket för grönskan och upptorkningen. Nu har ju vädermänniskorna spått regn imorgon, men om det inte blir alltför blött så kan vi nog börja köra mineralgödsel nästa vecka. En viss stress börjar infinna sig!Vi håller på förbereda för att gjuta en ordentlig platta vid in- och utsläppet från ladugården. Detta för att slippa att det blir geggigt och söndertrampat utanför portarna. Korna har tidigare gått ut och in genom samma port, men i år ska vi öppna båda portarna.  De kommer att gå genom selektionsgrinden för att komma ut på betet och i porten in till ladugården sätter vi en envägsgrind. Vi får se hur det fungerar. Våra beten ligger inte vid ladugården, utan korna måste gå en sträcka. I år ska de dessutom få gå lite längre och genom kotunneln. För övrigt ser jag att korna har haft roligt med dörrarna. Det behövs lite målarfärg!  
Linnea på Persöfjärden
Persöfjärden
Kommentarer
Persöfjärden
18:18 - måndag 14 maj 2012
Det ska vara stora maskiner.

Dagarna bara flyger iväg och någon vidare värme har vi då inte. Det har, trots en del regn, torkat upp ganska bra. Sjön ovanför gården är borta och jorden börjar ljusna. Ojojoj, snart drar det igång. I lördags lyste faktiskt solen och det var ju tur eftersom Lantmännen Maskin hade sin vårvisning. Det var hyggligt med folk och jag var där med mina vildingar. De är nog är mer intresserad av maskiner än vad jag är. För mig är det mest något nödvändigt som kostar alldeles för mycket pengar. Det är nog inte en så vanlig inställning bland bönder, i alla fall brukar maskinintresset vara stort. Nåväl, jag hoppas att det gick bra för Lantmännens säljare.

I söndags insåg jag att spermabeställningen skulle ha varit inne senast torsdag förra veckan. Varför blir det alltid så? Det var bara att sätta sig med Genvägen och planera lite framåt. Jag hoppas att det blir många semineringar i sommar, det skulle passa fint med fler kalvningar mars-maj.  

Idag har vi haft besök av ett antal moderata ledamöter från miljö- och jordbruksutskottet. De gör en turne här uppe tillsammans med Norrlandsgruppen för att se och höra om våra förutsättningar. Mycket bra! Det blev såklart diskussioner om CAP 2014 och annat som är aktuellt.

Linnea på Persöfjärden
Persöfjärden
Kommentarer
Persöfjärden
8:05 - måndag 14 maj 2012

Årets första rabarberpaj måste väl ändå byta ut begreppet "vår" mot "försommar"? Den smakade iallafall fantastiskt gott

Sara & Calle på Jussberg
Jussberg
Kommentarer
Jussberg
21:48 - torsdag 10 maj 2012
körsbär i blom

Inläggen duggar visst inte tätt här från Jussberg på sistone. En hel del har blivit sått de senaste två veckorna, trots regniga dagar. Kvar av vårt eget att så är bara "moss-bitarna" som måste sås sent för att vara säker på att det inte blir någon mer nattfrost. Det är ett bra växt-väder för tillfället med 15 grader och en del regn. Det växer i betena, så snart är det dax för ko-släpp!

Senaste dagarna har ägnats åt lite maskinreparationer och så fortsatt staketöversyn. De nyköpta betena går över, och de gamla måste fixas till efter vintern.

Vi har haft en del sommar-lika dagrar med emellanåt och trädgården visar sig från sin bästa sida just nu när körsbärsträden blommar fint! Förra helgen fick gräsklipparen årets premiär.

Ogräsen växer dessvärre hämningslöst bland blommorna i rabatten. Familjen Fredriksson väntar tillökning här i sommar så jag är inte helt smidig med att krypa omrkring dubbelvikt och rensa ogäs längre. Men maskrosor är ju också blommor..

Sara & Calle på Jussberg
Jussberg
Kommentarer
Jussberg

Bloggare

Linnea på Persöfjärden
Linnea Larsson bor bredvid Persöfjärdens Lantbruk där föräldrarna bedriver lantbruk. Hon jobbar på LRF Konsult deltid och ett generationsskifte håller på att genomföras på gården.
Clas på Lärmens
Familjen Clas och Ingrid Larm-Ödeen på Lärmens gård har tre utflygna barn, har 60 mjölkkor och äger 680 hektar varav över hälften är produktiv skogsmark.
Sara & Calle på Jussberg
Sara är lantmästare, arbetar med ekologiska höns på en granngård och gör konsultjobb åt Jordbruksverket. Calle, också lantmästare, är heltidsbonde och fjärde generationens Fredriksson som brukar jorden på gården Jussberg.

Bloggarkiv

down 2011

down 2010

down 2009

down 2008

down 2007

down 2006