Lärmens 20 september 2007: Snöfall och potatisupptagning

Att Kung Bore står för dörren, åtminstone i vår del landet, det vet vi ju men att han skulle knacka på känns lite tungt. I måndagsförmiddag kom ett par, tre centimeter snö, det är inte ofta vi får snö i september men nu har alltså det hänt. Den gick visserligen bort efter några timmar men ändå. Temperaturen ligger dagtid på fem till åtta grader och det är ofta frost på mornarna.

Förra veckan började vi med andraskörden av ensilage. Det är i senaste laget men vädret har varit lite emot oss och dessutom har gräset växt bra. Vi fick ju för lite förstaskörd och vill ha så mycket som möjlig nu och det ser ut att ge riktigt bra. Vi fyllde ett fack i silon men så hotade de med regn så vi avbröt och bestämde oss för att rundbala resten. Det krävs ju inte så många dagar med bra väder då och dessutom kan vi ha ungdjur i det tomma silofacket.

I lördags samlades vår potatisodlarförening för potatisupptagning. Det var som vanligt en trevlig tillställning trots att det klagades en del om värkande ryggar och liknande. Skörden blev kanske inte lika stor som vanligt men ändå fullt tillräcklig, vi kan nog alla äta oss mätta i vinter.

Vi har även tröskat en del så nu är allt hemma klart och det gav, efter våra mått, mycket bra. Det var Rolfi sexradskorn och vi fick fem ton per hektar, ekologiskt odlat! Vi har sex hektar kvar i grannbyn men det kommer att tröskas under morgondagen.

Clement, vår franske praktikant, åkte till Frankrike igår för att börja lantbruksskolan igen. Det hade varit bra om han kunnat någon vecka till så vi hunnit med höstbruket också. Det blir ju många timmar på traktorn nu.
Clas på Lärmens
Lärmens
Genom att kommentera på ATL.nu så godkänner du våra regler.

Vi uppmanar till livlig debatt på vår sajt. För att hålla en bra nivå på debatten har vi dessa grundregler:

Kommentarer på ATL.nu ska följa svensk lag och god sed.
Håll dig till ämnet.
Visa respekt för övriga debattörer liksom för personer och företeelser som förekommer i artiklarna.
Vi tillåter inga anonyma kommentarer, du måste vara inloggad (läs mer här om hur du loggar in). Underteckna helst inlägg med både för- och efternamn samt gärna bostadsort. Artikelkommentarerna kan komma att publiceras i papperstidningen.
Du får inte utge dig för att vara annan existerande person.

Kommentarerna får inte:
- uppmana till brottslig verksamhet eller annat som strider mot svensk lag.
- innehålla förtal, förolämpningar, grovt språk eller svordomar, hotelser, skvaller, personliga påhopp eller andra trakasserier.
- innehålla våld eller pornografi, hets mot folkgrupp, rasistiska, främlingsfientliga, homofobiska eller sexistiska yttranden eller budskap.
- användas för att sprida datorvirus eller annat som kan skada ATL eller andra.
- innebära intrång i immateriella rättigheter som upphovsrätt eller varumärke.
- innehålla kommersiella budskap och marknadsföring, erbjudanden om pengar eller gåvor.

Vi tillåter inte heller kommentarer om etnisk tillhörighet, kön, sexuell läggning, politisk eller religiös tillhörighet om det inte är relevant. Innehåller kommentaren länkar måste de vara relevanta.

Redaktionen på ATL.nu följer debatten och förbehåller sig rätten att redigera och/eller ta bort olämpliga inlägg. Den som inte respekterar reglerna stängs av. Hittar du ett inlägg som du anser strider mot reglerna kan du påpeka det för redaktionen genom att anmäla inlägget (klicka på "Anmäl" i anslutning till inlägget).

Annons
Bondebloggen
22:17 - onsdag 16 maj 2012

 

Idag har det varit runt 15 grader och strålande sol. Det har gjort mycket för grönskan och upptorkningen. Nu har ju vädermänniskorna spått regn imorgon, men om det inte blir alltför blött så kan vi nog börja köra mineralgödsel nästa vecka. En viss stress börjar infinna sig!Vi håller på förbereda för att gjuta en ordentlig platta vid in- och utsläppet från ladugården. Detta för att slippa att det blir geggigt och söndertrampat utanför portarna. Korna har tidigare gått ut och in genom samma port, men i år ska vi öppna båda portarna.  De kommer att gå genom selektionsgrinden för att komma ut på betet och i porten in till ladugården sätter vi en envägsgrind. Vi får se hur det fungerar. Våra beten ligger inte vid ladugården, utan korna måste gå en sträcka. I år ska de dessutom få gå lite längre och genom kotunneln. För övrigt ser jag att korna har haft roligt med dörrarna. Det behövs lite målarfärg!  
Linnea på Persöfjärden
Persöfjärden
Kommentarer
Persöfjärden
Annons
18:18 - måndag 14 maj 2012
Det ska vara stora maskiner.

Dagarna bara flyger iväg och någon vidare värme har vi då inte. Det har, trots en del regn, torkat upp ganska bra. Sjön ovanför gården är borta och jorden börjar ljusna. Ojojoj, snart drar det igång. I lördags lyste faktiskt solen och det var ju tur eftersom Lantmännen Maskin hade sin vårvisning. Det var hyggligt med folk och jag var där med mina vildingar. De är nog är mer intresserad av maskiner än vad jag är. För mig är det mest något nödvändigt som kostar alldeles för mycket pengar. Det är nog inte en så vanlig inställning bland bönder, i alla fall brukar maskinintresset vara stort. Nåväl, jag hoppas att det gick bra för Lantmännens säljare.

I söndags insåg jag att spermabeställningen skulle ha varit inne senast torsdag förra veckan. Varför blir det alltid så? Det var bara att sätta sig med Genvägen och planera lite framåt. Jag hoppas att det blir många semineringar i sommar, det skulle passa fint med fler kalvningar mars-maj.  

Idag har vi haft besök av ett antal moderata ledamöter från miljö- och jordbruksutskottet. De gör en turne här uppe tillsammans med Norrlandsgruppen för att se och höra om våra förutsättningar. Mycket bra! Det blev såklart diskussioner om CAP 2014 och annat som är aktuellt.

Linnea på Persöfjärden
Persöfjärden
Kommentarer
Persöfjärden
8:05 - måndag 14 maj 2012

Årets första rabarberpaj måste väl ändå byta ut begreppet "vår" mot "försommar"? Den smakade iallafall fantastiskt gott

Sara & Calle på Jussberg
Jussberg
Kommentarer
Jussberg
21:48 - torsdag 10 maj 2012
körsbär i blom

Inläggen duggar visst inte tätt här från Jussberg på sistone. En hel del har blivit sått de senaste två veckorna, trots regniga dagar. Kvar av vårt eget att så är bara "moss-bitarna" som måste sås sent för att vara säker på att det inte blir någon mer nattfrost. Det är ett bra växt-väder för tillfället med 15 grader och en del regn. Det växer i betena, så snart är det dax för ko-släpp!

Senaste dagarna har ägnats åt lite maskinreparationer och så fortsatt staketöversyn. De nyköpta betena går över, och de gamla måste fixas till efter vintern.

Vi har haft en del sommar-lika dagrar med emellanåt och trädgården visar sig från sin bästa sida just nu när körsbärsträden blommar fint! Förra helgen fick gräsklipparen årets premiär.

Ogräsen växer dessvärre hämningslöst bland blommorna i rabatten. Familjen Fredriksson väntar tillökning här i sommar så jag är inte helt smidig med att krypa omrkring dubbelvikt och rensa ogäs längre. Men maskrosor är ju också blommor..

Sara & Calle på Jussberg
Jussberg
Kommentarer
Jussberg
22:28 - måndag 7 maj 2012
Kvällsbild på Persöfjärden.

Det är hyfsat tidigt, men inte som rekordåret ifjol. Vi är glada så länge blåsten för ismassorna och skräpet norrut. 

Den sista tuben med ensilage är slut och nu är vi i rundbalsträsket. Jag skulle verkligen vilja få till ytterligare en tub förstaskörd för att minska på antalet rundbalar ytterligare. Det skulle innebära att vi måste köra gräs från grannbyn Persön och då bör vi köra med ytterligare ett vagn. Vi har kvar helsäd i tub och det bli nog att köra bort en del.

Jag har precis gjort ännu en dubbelseminering. Korna har så långa och svaga brunster och det är svårt att pricka rätt , tycker jag. Nu är det dags att skaffa aktivitetsmätare. Jag ska nog försöka hitta begagnat. Det borde gå att få tag på. 

Linnea på Persöfjärden
Persöfjärden
Kommentarer
Persöfjärden

Bloggare

Linnea på Persöfjärden
Linnea Larsson bor bredvid Persöfjärdens Lantbruk där föräldrarna bedriver lantbruk. Hon jobbar på LRF Konsult deltid och ett generationsskifte håller på att genomföras på gården.
Clas på Lärmens
Familjen Clas och Ingrid Larm-Ödeen på Lärmens gård har tre utflygna barn, har 60 mjölkkor och äger 680 hektar varav över hälften är produktiv skogsmark.
Sara & Calle på Jussberg
Sara är lantmästare, arbetar med ekologiska höns på en granngård och gör konsultjobb åt Jordbruksverket. Calle, också lantmästare, är heltidsbonde och fjärde generationens Fredriksson som brukar jorden på gården Jussberg.

Bloggarkiv

down 2011

down 2010

down 2009

down 2008

down 2007

down 2006