Flera kycklingföretag, bland andra Lantmännens dotterbolag Swechick och Swehatch, har ansökt om dispens från djurskyddslagens krav på sittpinnar.
I brev till Jordbrusverket hävdar företagen att det skulle vara mycket kostsamt för kläckeriföretagen att installera sittpinnar i samtliga stallar och att detta krav därmed ytterligare försämrar svensk kycklings konkurrenskraft i EU. De vill att Jordbruksverket ska godkänna ett upphöjt dränerat golv som ersättning för sittpinnar.
Företagen anser det inte heller bevisat att sittpinnarna verkligen har någon effekt på slakt- och avelsdjurens hälsa. Den forskning som Jordbruksverket hänvisar till avser djur för äggproduktion och "har därmed inte direkt relevans för de tyngre avelsdjuren inom matfågelproduktionen", skriver företagen.
Jordbruksverket konstaterar dock att myndigheten inte har befogenhet att utfärda dispens från det tvingande kravet på sittpinnar. Jordbruksverket har därför vidarebefordrat dispensansökningarna till regeringen.