En särskild expertgrupp tillsätts för att utreda vad som kan göras för att hjälpa EU:s mjölkbönder.
BRYSSEL ATL
En så kallad högnivågrupp ska titta på EU:s mejerimarknad ur ett längre perspektiv. Det berättade jordbrukskommissionär Mariann Fischer Boel vid det informella ministerrådet i Bryssel. Gruppen ska bland annat undersöka kontrakten mellan mjölkproducenter och mejerier för att se hur producenterna kan garanteras högsta möjliga pris.
- Föränderliga priser är den hårda verkligheten på en globaliserad marknad, men många europeiska mjölkproducenter skyddar sig redan från det på ett intelligent vis i sina kommersiella relationer, sa jordbrukskommissionären till de samlade jordbruksministrarna.
Ingen utfasning av kvoter
Högnivågruppen ska också titta på hur mjölkproducenternas förhandlingspositioner i livsmedelskedjan kan förbättras. Det handlar enligt Mariann Fischer Boel om att hitta metoder för att anpassa mjölkbranschen till en värld utan kvoter. Kraven från vissa bondeorganisationer och en mindre grupp medlemsländer på att utfasningen av kvotsystemet ska stoppas har alltså inte vunnit något gehör hos kommissionen.
Jordbrukskommissionären slog i sitt yttrande till ministerrådet fast att valet av uppgifter för högnivågruppen inte säger något om vad den kommer fram till. Hon gjorde det också tydligt att gruppens slutsatser inte kommer att förekomma den bredare debatten om hur EU:s jordbrukspolitik ska se ut efter 2013.
Känga till demonstranter
Mariann Fischer Boel passade också på att ge en känga till de mjölkbönder som protesterat mot den rådande situationen genom att hälla ut mjölk. När hon nyligen träffade Chiles utrikesminister berättade han att bilder från aktionerna visats vid ett toppmöte mellan regeringschefer i Afrika och Latinamerika. Intrycket statsöverhuvudena fick var att europeiska bönder, i en tid när många människor svälter, förstör livsmedel bara för att få högre bidrag.
- Bilderna sprängde Europas rykte i utvecklingsländerna som ett ton dynamit, sa jordbrukskommissionären.