Regeringen kommer att avsätta drygt 250 miljoner kronor i höstbudgeten för utbyggnad av bredband på landsbygden. 190 miljoner kronor tas ur landsbygdsprogrammet.

Infrastrukturminister Åsa Torstensson. Foto: Pawel Flato
De nya pengarna för bredbandsutbyggnad på landsbygden har blivit möjliga tack vare EU:s program för ekonomisk återhämtning och för att säkra att pengarna kommer landsbygden tillgodo sker satsningen via landsbygdsprogrammet.
Inklusive redan existerande och utökade program kommer det nu att finnas närmare en halv miljard kronor i stöd fram till och med 2012, enligt infrastrukturminister Åsa Torstensson.
- Dessa satsningar bli nu starkare genom att det sker via landsbygdsprogrammet och det blir fler projekt att stärka bredbandsutbygganden och infrastrukturen som får medfinansiering, säger Åsa Torstensson.
Upp till 75 procentI och med att satsningen sker via landsbygdsprogrammet blir det Jordbruksverket som ansvarar för administreringen av det och detaljerna presenteras i regeringens budgetproposition den 21 september. Men redan i dag, måndag, kan infrastrukturministern presentera huvuddragen i satsningen för ATL.
Projekt som sker via privata företag, föreningar eller i Leaderprojekt kan nu söka upp till 75 procent av finansieringskostnaden för bredbandsutbyggnaden via landsbygdsprogrammet. Resterande medel tror Åsa Torstensson kan fås via kommunala eller regionala källor.
Redan i dag kan man söka bidrag för "kanalisation", vilket betyder att man vid bygge av vägar lägger ut tomma rör som senare kan användas för fiberkablar. Men ansökningarna är få.
- Det har redan gått att söka dessa pengar men vi vill gärna puffa för dem och vi utökar medlen till 95 miljoner från nästa år, säger Åsa Torstensson.
Mindre än en miljonBengt Larsson som är samordnare för statliga Länssamverkan Bredband välkomnar pengarna men menar att de troligtvis bara påverkar i marginalen.
- Om du delar det med 290 som är antalet kommuner i landet så blir det mindre än en miljon per kommun, säger han.
- Man kan ju jämföra det med det statliga bredbandsstödet som fanns 2001-2007. Det var på 4 miljarder.