Kompost & Ensilagepackare, Halmlagring, Mobilt Planlager,Transportvagnar, Djurhantering, Robotströaren
Nyheter

Torsdag 28 maj 2009

Lista över stödmottagare kritiseras

Sveriges publicering av mottagare av jordbruksstöd får kritik. Jordbruksverkets hemsida gör det för svårt att analysera uppgifterna.

Organisationen farmsubsidy.org, som arbetar för större öppenhet om jordbruksstöden, anser att Sverige inte lever upp till kraven på att offentliggöra alla mottagare av jordbruksstöd på internet. Till skillnad från åtta av EU:s medlemsländer, bland dem Danmark, kan sökande på den svenska hemsidan inte ladda ner de uppgifter de är intresserade av i en Excelfil.

Svårare göra analyser
Det kan låta som ett väldigt tekniskt klagomål, men Niels Mulvad på farmsubsidy.org anser att EU:s regler kräver det. Utan snabb nedladdning till en Excelfil blir det krångligare att göra egna analyser av uppgifterna, som att kombinera stödsiffror med andra fakta.
- Man kan ju till exempel vilja se om det finns ett samband mellan direktstöd och miljön i ett visst geografiskt område, säger den danske journalisten.

Risken för att något blir fel i överföringen är också större om den sökande ska göra den själv i stället för att systemet gör det automatiskt.
Jordbruksverket har en annan tolkning av förordningen som reglerar vad som ska offentliggöras. Man övervägde att lägga in omvandling till Excelfil på hemsidan, men bestämde i slutändan att inte göra det.
- Vi tolkade regelverket som att vi inte behövde göra det. Vi utgick från att vi ska göra vad som stod i regelverket men inte så mycket mer, säger Carina Rydberg som var med och utformade hemsidan.

Långt ifrån värst
Även om Sverige inte ingår i den grupp på åtta länder som farmsubsidy.org anser gör allt rätt finns det de som är mycket värre.

På den svenska sidan kan man söka på namn, län, kommun, postadress och storlek på stöd. Den som vill hitta en stödmottagare i Ungern får gå igenom ett 13?000 sidor långt dokument och på den spanska hemsidan gick det under en tid att ändra och lägga till uppgifter utan några större hackerkunskaper.

Samtliga mottagare av jordbruksstöd ska enligt EU-förordningen offentliggöras den 30 april året efter att stödet utbetalades. Jordbruksverket har inte tagit ställning till om upplägget på den svenska hemsidan ska förändras till 2010.


Sara Johansson
040-601 64 76
sara.johansson@lrfmedia.lrf.se


Tyck till
Var det rätt av Lantmännen att stänga ute BM Agri?
Ja
Nej
Inte lätt att säga

Visa resultat

Här kommer vi fortlöpande att samla debattinlägg och artiklar som har med det kommande valet att göra.
Läs mer

Följ oss på Facebook.
Bli ett fan

Angående Lantmännen och BM Agri: Det ser aldrig snyggt ut när Goliat klämmer till David.
Läs ledaren
Tidigare ledare

Dagboken

Nytt byggprojekt

På Persöfjärden ska det byggas en gödsel-
brunn. Det har också varit fortsatt strul i lagården. I Jämtland har det regniga vädret ställt till det när det gäller skörden på Lärmens gård.
Läs mer

Marknadskrönika

Torbjörn Iwarson är chef för råvaruhandel på Handelsbanken och medverkar regelbundet med marknadskrönikor på ATL.nu.
Läs krönika
Tidigare krönikor

med Vi Skogsägare

Agroväst vill göra biogas av halm

Halm kan få ett nytt användningsområde i framtiden. Agroväst ska testa om det går att producera fordonsgas av restprodukten.



Bra skörd för Wapnö AB

Årets skörd på Wapnö AB uppges vara god trots de stora nederbördsmängderna i Halland.


Lars Ånöstam, Krister Andersson och Ove Fellin går emot sin egen ledning i frågan om BM Agri.

Massiv kritik mot Lantmännen

Tre av Lantmännens distriktsordförande motsätter sig ledningens beslut att stänga av BM Agri. Samtidigt är många bönder besvikna och hotar med att bojkotta Lantmännen efter beskedet.


Bodén: Styrelsen står alltid bakom ledningen

Lantmännens koncernstyrelse står bakom ledningens beslut, enligt ordförande Thomas Bodén.


Foto: Rolf Segerstedt

Avdragsgill röjning kan säkra bra timmer

En ny idé kan rädda framtidens timmerförsörjning. Varför inte försöka med ett röjningsavdrag enligt rotavdragsmodellen, menar Håkan Molin på Handelsbanken.


Foto: Tina Andersson

Grispriset under press

Den allt svagare euron sänker grispriset i Sverige. Tyskt griskött vräks in i Sverige när kronan stärks och importen blir billigare.


Kastbergamordet snart i hovrätten

Den 10 september inleds rättegången i hovrätten mot de två unga män som Lunds tingsrätt friade från misstankarna att ha mördat en lantbrukare utanför Eslöv 2008.


Markvärdering blir fall för HD

Det blir upp till Högsta Domstolen att avgöra hur markpriset ska värderas när staten löser in privatägd mark. Detta efter en köptvist mellan Länsstyrelsens i Dalarnas län och en markägare i Älvdalen.


EU-skydd på väg för öländska bönor

"Bruna bönor från Öland" kan snart bli nästa svenska produkt att få en skyddad geografisk beteckning inom EU.


Vadsbo Mjölk får projektmiljoner

Samtidigt med biogasstrategin presenterade Energimyndigheten elva projekt som tillsammans får 100 miljoner kronor i stöd för biogasutveckling.


Ej godkänd gmo-potatis på fält i Norrbotten

Företaget Plant Science Sweden har hittat enstaka plantor av en icke godkänd genmodifierad potatis i odlingar av Amflora i Norrbotten.


Danska grispriset sänks

Danska slakterijätten Danish Crown sänker sitt avräkningspris på slaktgris nästa vecka.


Nödrop om utsäde från Pakistan

FN:s jordbruks- och livsmedelsorgan FAO efterlyser mer stöd i form av utsäde till översvämningsdrabbade Pakistan.


Ungern vill stoppa utländska markuppköp

Ungern vill att EU förlänger förbudet för utlänningar att investera i ungersk jordbruksmark.


Positivt för biogas i traktorn

I den biogasstrategi som regeringen tog emot på tisdagen finns en öppning för konvertering av jordbrukstraktorer för biogasdrift.


Skadedrabbade ändå positiva till älgen

Trots att många markägare har stora älgskador vill de inte minska älgstammen, visar en sammanställning som Jägareförbundet gjort.


Danskarna vill förbjuda gmo-odling

Enligt en färsk opinionsundersökning vill 64 procent av danskarna att landet ska förbjuda gmo-odling om det blir upp till de enskilda EU-länderna att själva bestämma.


Slakteri får bakläxa för smutsiga djurkroppar

Närkes slakteri hotas med vite av Livsmedelsverket sedan myndigheten vid en kontroll hittat avföring på 15 av 59 djurkroppar, uppger Sveriges Radio Örebro.


45 kämpar om Matlandet-titel

45 kommuner har nominerats till utmärkelsen Årets Matlandethuvudstad.


Skadegörelse vid flera sågverk

Fyra sågverk i Skellefteåområdet utsattes för skadegörelse under natten till torsdag.


Ökad skörd av oljeväxter, minskad för spannmål. Foto: Hans Dahlgren

Finsk spannmålsskörd sias bli rekordlåg

2,9 miljarder i kilo i år beräknas spannmålsskörden i grannlandet Finland bli. Siffrorna är preliminära, men stämmer de är det den minsta skörden under detta årtionde.


Djurförbud verklighet för Hästmannen

Han har skött allt med hjälp av sina hästar. Men nu har han belagts med djurförbud.


Foto: Björn Arnsvik

Både upp och ner i pris på mark

Priset på åkermark sjönk något medan betesmarken ökade under 2009. Mellan EU-inträdet 1995 och 2009 har markpriserna ökat med 269 procent.


Rester efter eventuell svartslakt hittade

Rester efter ett antal döda får har hittats i ett skogsparti i Tingsryds kommun i Småland, skriver Smålandsposten.


Fel i systemet - tejp kostade 17 miljoner

Det kommer saftiga räkningar från Lantmännen. Rekordet har nog Per Åke Johansson utanför Varberg som krävdes på över 17 miljoner kronor för tre rullar tejp.


Minst 1 megabit till alla

Om Alliansen vinner valet lovar de att alla i landet, oavsett var man bor, ska ha möjlighet till en internetuppkoppling med minst 1 megabits hastighet.


Värdefull svamp överraskade i Dalarna

Svampintresserade Gert Bergqvist från Falun gjorde nyligen ett överraskande fynd av goliatmusseron i skogarna kring Insjön, Dalarna.


Flygplan hjälper jordbrukare bekämpa erosion

Ett obemannat, litet flygplan som navigerar med hjälp av GNSS-satelliter har utvecklats för att på ett snabbt och effektivt sett få översikt över mark- och katastrofområden.


Högsta prisnivån på kött på 20 år

Det köttpris som mäts i ett index av FN:s livsmedels- och jordbruksorganisation FAO har stigit med 16 procent på ett år.


Till helgen drar EM i traktorpulling i gång. Foto: Tina Andersson

Många svenska hopp i årets pulling-EM

Den 4-5 september går EM i traktorpulling på Ekerödsrasten i Skåne. Här är grabbarna som ska försvara de svenska färgerna och några av deras värsta konkurrenter.


Radisar
(Fritextsökning)
Sponsrade länkar