Milko får igenom mjölkhandslaget. Landskapsmjölken blir en krona dyrare i alla butiker och pengarna går direkt till Milkos bönder.

- Det är något historiskt att vi har lyckats, säger ordförande Per Åsling som är mycket nöjd och hoppas att tillskottet ska hjälpa de krisdrabbade Milko-bönderna. Foto: Milko
- Det känns så jävla bra. Vi är riktigt glada och stolta att vi har kommit så här långt i diskussionerna, säger en upprymd Per Åsling till ATL.
I alla butiker där Milkos landskapsmjölk säljs höjs alltså priset med en krona på mjölken från vecka 37. Om Milko lyckas hålla försäljningen av landskapsmjölken konstant kan Milko-bönderna räkna med att få 15-20 öre extra per kilo mjölk.

Landskapsmjölkens högre pris ska komma bönderna till godo.
Milkos ordförande, Per Åsling, tror stenhårt på trenden mot allt mer närproducerad mat, men medger att det finns risk för att konsumenten i slutändan väljer med plånboken.
- Den risken finns ju alltid. Men med tanke på att trenden närproducerat är så stark och med tanke på att det i undersökningar framstår som så viktigt för konsumenterna att veta vad man äter och dricker, och insikten i att mjölkproduktionen är viktig för våra bygder och är motorn på landsbygden, så är vi tämligen övertygade om att landskapsmjölken är kommen för att bli en succé, säger han.
Förhandlingar med dagligvarukedjorna har pågått sedan i vintras. Även Coop, som för inte så länge sedan tecknade ett nationellt avtal med Arla, vill vara med på affären.
- Coop har i förhandlingarna sagt att de vill vara med och att de ställer upp. Det gäller alla kunder vi har i Milko-området.
Enligt Per Åsling kommer det i vissa butiker att finnas ett billigare alternativ till landskapsmjölken. Han vill dock inte säga om det rör sig om den konventionella Milko-mjölken eller om det är en ny lågprisprodukt. Han vill inte heller kommentera om det är en strategi för att konkurrera mot Arlas mjölk som kommer att vara omkring två kronor billigare än landskapsmjölken.
- Jag har svårt att säga mer än att kunder som vill ha ett alternativ till landskapsmjölken kommer att få det.
Enligt Per Åsling är överenskommelsen om en krona mer för mjölken en milstolpe och han hoppas att fler mejeriföreningar ska följa Milkos exempel.
- Jag hoppas att de tar den chansen. Här måste vi i styrelse och ledningar hjälpas åt att få upp prisnivån för att höja avräkningspriserna till mjölkbönderna.