|
Torsdag 20 mars 2008
Skogsproppen glömmer kvaliteten
Jordbruksminister Eskil Erlandsson presenterade "den första riktiga skogspropositionen på 15 år" i tisdags. En rätt stor händelse, för det handlar om inriktningen på politiken för en av Sveriges viktigaste näringar.
Propositionen har sin grund i landshövding Maggi Mikaelssons utredning Mervärdesskog från hösten 2006. Ur denna har jordbruksministern hämtat flera goda förslag och kryddat några lite extra. Propositionen, kallad En skogspolitik i takt med tiden, syftar till ökad tillväxt via bättre skogsskötsel. Det ska ske inom ramen för dagens politik med jämställda produktions- och miljömål, och med principen frihet under ansvar i behåll. En ökad skoglig tillväxt är önskvärd dels för att industrin behöver råvara, dels för att mer växande skog tar upp mer koldioxid.
Miljö har allt mer blivit synonymt med klimat, och skogens roll för klimatet framhålls i propositionen. Mer biomassa behövs för att dämpa samhällets beroende av fossila bränslen. Paradoxalt nog medför klimatförändringarna bättre tillväxt i skogen. Inget sker dock särskilt snabbt i skogen, och inte heller förslag i en proposition blir verklighet genast. En hel del av dem utgörs av uppdrag till olika myndigheter. Dessa ska bland annat ta reda på hur man ska få ut mer grot och stubbar, förstärka rådgivningen, få fram bättre växtmaterial, få bättre koll på viltskadorna och nå ökad frivillighet i avsättningarna.
Särskilt intressant är uppdraget till SLU att utreda förutsättningarna för intensivodling på Sveriges cirka 400 000 hektar nedlagd jordbruksmark. En del av den marken kan säkert beskogas utan att stora naturvärden går förlorade. Förmodligen blir såväl naturvården som förståelsen för behovet av skydd bättre om man tillåter öar av såväl reservat som intensivodlingar i större, sammanhängande skogar.
Intensivodling innebär produktion av biomassa snarare än kvalitet. Propositionens svaghet är att den inte nämner något om skogens kvalitet. Att den växer och lagrar kolatomer samt ger kvantiteter att stoppa i massafabriker och värmeverk tycks vara det viktigaste. Betydelsen av att den också producerar sågtimmer av hög kvalitet glöms bort. Det är inte bra, för en förutsättning för högre produktion är att skogsägaren är motiverad att följa de nya råden och tillämpa de nya metoderna. Det sker bäst om det finns lönsamhet i verksamheten, och där spelar sågtimret en viktig roll.
Lars Vernersson
040-601 64 75
lars.vernersson@lrfmedia.lrf.se
|