Kompost & Ensilagepackare, Halmlagring, Mobilt Planlager,Transportvagnar, Djurhantering, Robotströaren

Tisdag 5 februari 2008

Han vägrar kalhugga

Skogsägaren Harald Holmberg ger sig inte. Han är beredd att gå ända till kammarrätten för att avverka sin ärvda skog enligt den kontroversiella metoden, naturkultur.

Fakta

De två metoderna
Enligt Mats Hagner är skillnaden mellan naturkultur och andra former av kontinuitetsskogsbruk framför allt principiell. I naturkultur strävar man efter att maximera nuvärdet, intäkter minus utgifter nu och i framtiden.
Enligt Johan Wester är det viktigt vid hyggesfritt skogsbruk att den skog som lämnas efter avverkning har bra möjligheter att föryngras och växa i framtiden. Vid naturkultur är det risk för att man mer tittar på vilka träd som går att avverka och att skogen som lämnas kvar är gles och växer dåligt.

Skogsstyrelsen har sagt nej till avverkningsmetoden. Nu väntar skogsägaren från Lycksele på svar från länsrätten.
Det gäller ett litet område om cirka 40 hektar granskog.
Harald Holmberg tänker lämna kvar ungefär hälften av den kubikmetermassa som finns, ett större antal friska mindre träd, efter avverkningen.
Han hävdar att de har förutsättningar att växa sig mycket stora i den glesa skog som blir kvar.

- Träd behöver visst område, särskilt på våra magra marker, säger Harald Holmberg.

Han anser att naturkultur är förenlig med skogsvårdslagen.

- Blir det för glest får vi plantera, men utan markberedning, det behövs inte, säger han.

Skogsstyrelsen anser att återväxten inte tryggas med Harald Holmbergs metod.

- Avverkningen står därmed i strid med skogsvårdslagen, säger

Harald Holmberg ­känner starkt för sin ärvda skog och hävdar att den återhämtar sig bra efter avverkning enligt naturkultur. Foto: Leif Henningsson

Anders Fältman, distriktschef vid skogsvårdsstyrelsen.

Högre nettoinkomst
Han menar att med gran som sätter frö i bästa fall vart 15:e år och på mark på hög höjd som det rör sig om kan inte skogen själv hämta sig efter en så kraftig avverkning som den Harald Holmberg planerar. Ett alternativ är att kalavverka med naturvårdshänsyn, markbereda och plantera.
Kalavverkning är något som man oftast inte eftersträvar inom naturkultur. Det är en princip enligt vilken endast mogna träd avverkas och man maximerar nyttan på varje punkt i skogen.
Nettoinkomsten blir högre än vid kalavverkning trots att avverkningskostnaden stiger, hävdar professor emeritus Mats Hagner, tidigare verksam vid SLU i Umeå och nu kontaktperson för föreningen Naturbruk.
Resultatet blir oftast ett hyggesfritt skogsbruk och en gles skog där yngre träd blandas med äldre. Förespråkare för naturkultur hävdar att en lagom gles skog gynnar tillväxten, men andra experter säger tvärtom att en tät skog växer bättre.
Gallring återkommer med 10 till 20 års mellanrum. Det handlar om att välja träd som är mogna, som inte kommer att ge skogsägaren en acceptabel ränta om de står kvar. Dessutom tas träd av sämre kvalitet bort.

Tvingas växa i toppen
Resten grupperas så att endast en dominant lämnas kvar i varje trädgrupp, tillsammans med ett visst antal småträd. Småträden skjuter då inte grova grenar på nedre delen av stammen utan tvingas växa i toppen.

Harald Holmberg tänker lämna kvar ungefär hälften av den ­kubikmetermassa som finns, ett större antal friska mindre träd, efter avverkningen.

Det ger en hög kvalitet på bottenstocken, vilket gör att skogsägaren får ett högt netto per kubikmeter. Avkastningen i kubikmeter per år och hektar blir lika stor som vid vanligt skogsbruk, hävdar Mats Hagner.
Det hela bygger på att alla trädens framtida tillväxt kan förutsägas med hjälp av ett dataprogram tillverkat av Mats Hagner.
Lars Lundqvist, docent i skogsskötsel vid SLU i Umeå säger dock att programmet inte fungerar eftersom träden påverkas av andra träd runtomkring, och dessa i sin tur påverkas av andra träd och så vidare i all oändlighet.
Den som bedriver naturkultur sparar pengar på att behovet av markbearbetning och plantering minskar drastiskt. Återväxten tänks ske på naturlig väg i stor utsträckning.
Det är detta som S kogsstyrelsen vänder sig emot.
Johan Wester, enhetschef på Skogsstyrelsen, påpekar att man måste pröva från fall till fall om metoden är tillåten enligt skogsvårdslagen. Ett av lagens mål är att skogen som är kvar ska kunna utvecklas bra.

- Det kan vara ett problem i naturkultur, säger han.

Agneta Olofsson



Räkna på Södra

Räkna på din investering i Södra

Här är verktyget som gör dig till en vinnare med Södras insatskapital.
Gå till verktyget

Profilen

Fler kvinnor och utbor behövs

För att förstå virkespriset rätt vill Lars-Eric Åström placera det i en "tidsmaskin". Och när man ändå kliver på tidsmaskinen finns många andra kooperativa frågor att fundera över.
Läs mer

Skogsteknik

Nytt inom skogsteknik

Under rubriken Skogsteknik samlar vi tekniknyheter från skogsbranschen. Just nu kan du bland annat läsa om en vinsch för en motorsåg.
Till Skogsteknik

Vi Skogsägare i PDF-format

Läs Vi Skogsägare - nummer 5 ute nu!

Nummer 5 2009 på nätet nu! Har du missat någon artikel eller vill du veta vad som stått i äldre utgåvor? Här hittar du tidningar från år 2002 och framåt.
Läs Vi Skogsägare

Vi Skogsägare

Landets största skogsmagasin

Vi Skogsägare är landets största skogsmagasin och medlemstidning för landets skogsägareföreningar. Tidningen utkommer sex gånger per år.
Läs mer

Skogsstyrelsen tar jobben

Skogsstyrelsen tar jobb från privata företag. Nu har en av Sveriges största fastighetskonsulter anmält Skogsstyrelsen till Konkurrensverket.



Ändrat strandskydd gynnar markägare

Värdet på många skogs- och lantbruksfastigheter ökar dramatiskt med nya möjligheter att söka dispens från strandskyddet.


Rörvik Timber ett steg närmare räddningen

Johan Hansen, huvudägaren i Rörvik Timber, meddelar att han tänker avgå ur styrelsen. Samtidigt föreslås en nyemission på cirka 250 miljoner kronor för att rädda företaget.


Hitta i skogen med telefonen

Det kanadensiska företaget Fugawi lanserar nu Lantmäteriets topografiska terrängkartor över Sverige till iPhone.


Foto: Tina Andersson

Låggallring kan gynna ungtallar

Hårt älgbete på ungtallar gör att vissa träd dör. De överlevande växer sämre och producerar mindre virke av sämre kvalitet.


Kartong och brädor gjorde Holmen till vinnare

Papperstillverkaren Holmen var det mest framgångsrika stora skogsbolaget i Sverige förra året.


Vindkraftssatsning läggs på is

Skogsbolaget SCA och norska Statkraft väntar med beslutet om den stora vindkraftssatsningen i Östjämtland och Västernorrland.


Dricksvatten kan ha orsakat magsjuka

Sannolikt är det otjänligt vatten som orsakat att ett trettiotal anställda vid Masonite AB i Rundvik söder om Umeå drabbats av magsjuka.


Upprördhet över fortsatt vargjakt

Naturskyddsföreningen är upprörd över Naturvårdsverkets senaste beslut om skyddsjakt på tolv vargar.


Skogsägare vill ta ut mer grot

En majoritet av skogsägarna är positiva till att ta ut grot vid avverkningar, uppger Skogforsk.


Arkivbild: Ann Lindén

Ozonskador hämmar tillväxten i skogen och på åkern

Ozonskador leder till hämmad tillväxt i skogen samt till mindre skördar inom jordbruket. Problemet lär öka i framtiden, spår forskare.


Svårt att bärga skördare ur myr

Det har visat sig svårare än väntat att bärga den 25 ton tunga skördare som gick genom isen på en jämtländsk myr för snart två veckor sedan.


Olycka vid timmerterminal

En maskinförare vid SCA:s timmerterminal i Krokom, Jämtland, skadades på torsdagskvällen, uppger Sveriges Radio Jämtland.


Nytt IT-system för skogsägare

Norra Skogsägarna investerar flera miljoner i ett nytt IT-system som ska effektivisera de administrativa uppgifterna.


Peter Ringdahl. Foto: Bo Håkansson

Han släpper loss på en ljuddämpare

Peter Ringdahl har bara en sträng på sin lyra. Trots det har han fullt upp. 50-åringen är både skogsentreprenör och
revyartist.


Holmen sänker utdelningen

Holmens vinst före skatt blir 332 miljoner kronor för fjärde kvartalet, jämfört med vinsten på 195 miljoner kronor samma period ett år tidigare.


Markegenskaper kan avgöra läckage av kvicksilver

Skogsbruket har fått klä skott för det kvicksilver som hittas i svensk insjöfisk. Men bilden är inte entydig.


Tallbarkborre drabbar skogsnäringen i Kanada

Sedan tio år tillbaka härjar skadeinsekten tallbarkborre på enorma ytor i tallskogarna i British Columbia, Kanada.


Stora Enso gjorde vinst sista kvartalet

Skogskoncernen Stora Enso redovisar en vinst på motsvarande 817 (-8 575) miljoner kronor för fjärde kvartalet förra året.


Etiken stoppar försök med vildsvinsfällor

Det blev stopp för försöken med vildsvinsfällor igen. Djurförsöksetiska nämnden vill veta om djuren plågas i fällorna.


Foto: Torbjörn Esping

Doftämne ska stoppa angrepp på granfrö

Doftämnen ska i framtiden göra det möjligt att motverka angrepp på granfrö.


Gotland vill delta i försök

Lantbrukarnas riksförbund på Gotland samt Mellanskog skriver till regeringen och begär att få delta i ett försök som gäller att skydda värdefull natur.


Lodjur avlivat efter olycka

Ett lodjur avlivades på tisdagskvällen sedan det blivit påkört av en bil i Ramvik i Ångermanland.


Åtal väntar misstänkt maskinbedragare

Inom ett par veckor räknar åklagaren med att väcka åtal mot en 27-åring som tros ha lurat bönder och entreprenörer genom annonsbedrägerier.


Bra år för finländsk skogsjätte

Det gick bra för det stora finländska skogsbolaget UPM Kymmene förra året.


Södra höjer priset på bland annat talltimmer.

Södra höjer timmerpriset

Södra höjer listpriset på normaltimmer av gran med 75 kronor och tall med 25 kronor per kubikmeter fast mått under bark.


Stor vinst för Södra trots nedgång

Södras resultat efter finansnetto minskade med 34 miljoner kronor till 662 miljoner kronor för helåret 2009, jämfört med året före.


Vallviks Bruk. Foto: Rottneros

Nollresultat för Rottneros

Massatillverkaren Rottneros redovisar ett kvartalsresultat efter finansnetto på 0 kronor.


Traktorna växer i Sverige

Var fjärde traktor som säljs i dag har en motor på över 165 hästkrafter. Det är en femdubbling sedan millennieskiftet.


Foto: Lasse Hejdenberg

Han flisar med sin jätte

Thorbjörn Hägerklew i Åtvidaberg köpte i somras en av de största jordbrukstraktorerna på den svenska marknaden
- för att hugga flis.


Varg skjuten i Dalarna?
Rekordmånga trikintester 2009
SLU storsatsar på information

Tidigare artiklar
Radisar
(Fritextsökning)
Sponsrade länkar